Arcor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Arcor AG
Kuruluş 1997
Kurucu Joint Venture, Mannesmann, Deutsche Bank
Şehir Eschborn
Ülke Almanya
Önemli kişiler Friedrich Joussen
Çalışan sayısı 3.588 (2007)
Yan kuruluş Arcor, O.tel.o, ISIS Multimedia, Vodafone
Ana sayfa www.arcor.de

Arcor AG & Co. KG, merkezi Almanya'nın Eschborn şehrinde olan ikinci büyük telekomünikasyon şirketidir. Vodafone grubuna aittir. Mayıs ayına kadar Vodafone kadar bu şirketin 73,65'lik hissesine sahipti. Deutsche Bahn AG %18,17'lik hissesini, Deutsche Bank da %8,18'lik hisselerini Vodafone'a satma kararı aldı. Daha sonra bu şirketler sahip bulundukları hisse senetlerini Vodafone şirketine satınca, yan kuruluş olan Arcor otomatikman 1.8 milyar Euro tutarında bir deve dönüştü.[1]

Arcor'un tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arcor, Joint Venture, Mannesmann ve Deutsche Bank tarafından 1997 yılında CNI adıya kuruldu. İlk başlarda Almanya'nın önemli tren yolları şirketi Deutsche Bahn AG'nin telekomünikasyon işlerini kolaylaştırma amacıyla kurulmuştu. Sonradan Vodafone tarafından satın alınınca, amacı değişti ve Almanya çapında en büyük telefon şirketlerinden biri olarak halka açıldı. Arcor, Almanya'nın en büyük telekomünikasyon ağını elinde bulunduran şirket olarak tanınan Deutsche Telekom'un imkânlarını kullanan ikinci büyük şirket olarak biliniyor.

Arcor Eschborn Binası

Arcor'un şubeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arcor, Almanya genelinde aralarında Türklerin de bulunduğu önemli sabit hat sağlayıcısıdır. Almanya'nın tüm kentlerinde yoğun olarak faaliyet göstermektedir. Berlin, Dresden, Essen, Eschborn, Hamburg, Hannover, Düsseldorf, Münih ve Stuttgart olmak üzere 9 büyük şehirde dev binalara sahiptir. Binlerce küçük temsilcileri de vardır.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wikipedia'nın Almanca versiyonundan uyarlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]