Arcabas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint-Hugues 'de müzeye dönüşen kilise

Arcabas (doğum adıyla: Jean-Marie Pirot ; d. 21 Aralık 1926, Metz, Fransa- ö. 23 Ağustos 2018), Fransız ressam ve heykeltıraştır.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dini konuları ele aldığı çağdaş tarzda çalışmalarıyla bilinir. Arcabas, Paris'teki Ecole nationale supérieure des beaux-arts'ta çalıştı. 1950'den 1969'a kadar Grenoble'da École Supérieure des Beaux-Arts'ta öğretim görevlisiydi.

Daha sonra 1969'dan 1972'ye kadar Ottawa Üniversitesi'nde profesörlük ve Kanada Ulusal Sanat Konseyi'nde konuk sanatçı olarak görev yaptı. L'atelier collectif expérimental adlı sanat akımını kurdu.

Müze çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatının çoğunun geçtiği köy olan Saint-Hugues-de-Chartreuse'deki kilisenin sanatsal tasarımı tamamen Arcabas'ın elinden çıkmıştır. Örneğin buradaki sunak, pencereler ve aynı zamanda yaptığı dini ritüelde resimler örnektir. Bu eserler 1953'ten 1991'e kadar olan zaman dilimini işaret etmektedir. 1984'te yaptığı daha sonradan tamamladığı çalışmalarıyla beraber bunları bağış olarak Isère, Fransa'daki hayır kurumuna verdi. Eserlerini yaptığı kilise ise “Çağdaş dinsel sanat müzesi” adıyla müzeye dönüştürülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]