Arbıreş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Arbëresh sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Arbëresh bayrağı

Arbëresh, Güney İtalya ve Sicilya'da yerleşmiş bulunan Arnavut azınlıktır. Sözcük eski Arnavutçadan gelir ve aslında sadece Arnavut anlamına gelmektedir.

15. yüzyılda Osmanlılar'ın Arnavutluk'u ele geçirmesinden sonra Napoli Krallığı'na sığınan Arnavutlar bölgenin yerleşimi az alanlarına yerleştirildiler. Buralarda kendi cemaatlerini kurmalarına izin verildi. Bugün yaklaşık 100.000 kişi diliyle karışmış eski Arnavutça'dan oluşan Arbëresh dilini konuşmaktadır.

Arbëresh yeni yerleştikleri bölgelerde kendi geleneklerini ve Bizans kaynaklı dinsel inançlarını korumuşlardır. Günümüzde geleneksel kıyafetlerini çeşitli kutlamalarda taşımaktadırlar. Özellikle kadın kıyafetlerindeki kemer tokalarının ayrıntılı işlemeleri dikkat çekicidir. Bu metal kemerlerde sıklıkla Arbëresh'in koruyucu azizi St. Georg resmedilir.

Arbëresh'in Sicilya'da başlıca yerleştikleri bölge Piana degli Albanesi'dir. Ayrıca Contessa Entellina, Nezzojuso, Palazzo Adriano ve Santa Cristina Gela bölgelerinde de yoğun olarak bulunurlar.