Araneus diadematus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Araneus diadematus
Araneus diadematus (aka).jpg
sırttan (üstteki) karından (alttaki)
Spider November 2010-8.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Euchelicerata
Alt sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Familya: Araneidae
Cins: Araneus
Tür: A. diadematus
İkili adlandırma
Araneus diadematus

Araneus diadematus, Araneidae familyasından Holarktik biyocoğrafik bölgesinde çok yaygın zararsız bir örümcek türü. Almanya'da 2010 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1758 yılında İsveçli entomolog ve araknolog Carl Alexander Clerck (1709-1765) tarafından Araneus diadematus adıyla tanımlanan tür geçerli revizyon geçirmeden ilk verilen adıyla günmüzde de kullanılmaktadır.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için) : Opisthosoma (karın, abdomen) dorsalinde beyaz, uzun çubuklar ile oluşmus bir haç işareti var; epijin arka kenarı dışbükey, scopula boğaz kısmında dardır[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 13–18 mm, erkek 5.5–12 mm boyundadır. Prosoma (cephalothorax) beyaz tüyler ile örtülü, sık, beyaz tüyler ayrıca bir medyan şerit oluşturur. Bacaklar kahverengi ile halkalanmış, beyaz dikenler ile donatılmıştır. Opisthosoma dorsalinde beyaz renkteki uzun çubuklar ile oluşan bir haç işareti mevcuttur. Aslında bu işaret arkaya doğru beyaz lekeler ile arkaya doğru devam eder ve kenarları koyu kahve ve beyaz olan kahverengi bir folium üzerinde yer almıştır. Epijin arka kenarı dışbükey, scopula boğaz kısmında dardır[1].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçe ve ormanlarda ağaç ve çalılar üzerinde veya komşu iki ağacın dalları arasına tekerlek şeklinde büyük, dikey ağ örer[1]. İngiltere'de her iki cinsiyetten erginleri yaz sonunda ve sonbaharda görülür. Dişileri sonbahar sonuna kadar sağ kalır[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Holarktik biyocoğrafik bölgesinde çok yaygındır. Kuzey Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’da yayılım gösterir.

Cinsinin Türkiye'deki 10 türünden biridir[3]. Birçok bölgeden kaydedilmiştir[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ "Summary for Araneus diadematus (Araneae)". 15 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2012. 
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]