Anuradhapura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anuphapura
Anuradhapura şehri
Anuphapura mührü
Mühür
Sri Lanka üzerinde Anuphapura
Anuphapura
Anuphapura
Saintes'in Fransa'daki konumu
Ülke  Sri Lanka
Bölge Kuzey ili
İl Anaradhapura ili
Yüzölçümü
 • Toplam 426,95 km² (164,84 mil²)
Nüfus
 • Toplam 50.595
 • Yoğunluk 110/km² (300/mil²)
Zaman dilimi UTC+05.30 (SLST)
Resmî site
Konum  Sri Lanka
Kriter Kültürel: ii, iii, vi
Referans 200
Tescil 1982 (6. oturum)
Bölge Asya-Pasifik

Anuradhapura (Seylanca: අනුරාධපුරය, Tamilce: அனுராதபுரம்), Sri Lanka'nın önemli bir şehridir. Sri Lanka'nın Kuzey Merkez İlinin başkent şehri ve Anuradhapura İlçesi'nin başkentidir. Anuradhapura, antik bir Sri Lanka uygarlığının iyi korunmuş kalıntıları ile ünlü olan Sri Lanka'nın eski başkentlerinden biridir. Daha önce Tambapanni ve Upatissa Nuwara krallıklarına başkentlik yapmış olan şehir Rajarata Krallığı'na da başkentlik yapmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan kent, yüzyıllardır Theravada Budizminin merkezi idi. Şehir, Sri Lanka'nın Kuzey Merkez İlçesi'nin başkenti Colombo'nun 205 km kuzeyinde, Malvathu Oya kıyılarında yer almaktadır. Dünyadaki en eski, en eski yerleşim yerlerinden biridir ve Sri Lanka'daki sekiz Dünya Mirası Sitesinden biridir.[1]

M.Ö. 4. yüzyıldan M.S. 11. yüzyılın başlarına kadar Seylanlıların başkenti olduğuna inanılmaktadır. Bu dönemde, Güney Asya'daki siyasi güç ve kent yaşamının en istikrarlı ve dayanıklı merkezlerinden biri olarak kaldı. Budist dünyasında kutsal sayılan antik kent bugün on altı milkareyi (40 km²) aşan manastırlarla çevrilidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2017.