İçeriğe atla

Anti materyal tüfek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Anti-Materyal Rifle, kısaca AMR, (Türkçe: anti-malzeme tüfeği), İngilizce'de hafif zırhlı araçlarla veya siper arkasındaki düşman kuvvetleriyle savaşmak amacıyla tasarlanmış tüfekleri tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Türkçede bu terime karşılık gelen örneğin anti-zırh-tüfeği şeklinde bir tercüme mevcut değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Amerikan üretimi Barrett M82'yi "uzun menzilli tüfek" olarak adlandırmaktadır. Bu tüfeklerin kalibresi 12,7 ila 20 mm arasındadır.

Anti-malzeme tüfekleri, sıradan tüfeklerden çok daha büyük kalibrelere sahiptir ve motorlu, zırhsız veya hafif zırhlı hedefleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Günümüzde zırhlı araçlar anti-materyal tüfeklere karşı dirençli olsa da, genişletilmiş menzil ve penetrasyon hala birçok modern uygulamaya sahiptir. Canlı hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanmamış olsa da, anti-materyal tüfeklerin mermi ağırlığı ve hızı, keskin nişancı tüfekleriyle karşılaştırıldığında bile onlara olağanüstü uzun menzil kabiliyeti sağlar. Anti-materyal tüfekler hem kurmalı silah, hem de yarı-otomatik tasarımlarda üretilmektedir.

Anti-malzeme tüfeklerinin tarihi I. Dünya Savaşı'nda kullanılmaya başlanan tanksavar tüfeklerine kadar gitmektedir. II. Dünya Savaşı'nda da yoğun olarak kullanılmış olup daha sonra ağır zırhlara karşı yetersiz kalmaları nedeniyle yerlerini bazuka gibi roketatar ve geri tepmesiz tüfeklere bıraktıysa da Kore Savaşı'na kadar kullanıldılar.

Günümüz anti-materyal tüfekleri, Soğuk Savaş'ın sonlarından itibaren geliştirilmeye başlandı.[1] Önceki tanksavar tüfeklerinin aksine daha çok hafif zırha sahip araç veya hedeflere yönelik kullanılmaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Barrett M82 Anti-Tank / Anti-Material Rifle (AMR)". 3 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]