Anoplocephalosis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anoplocephala perfoliata
Anoplocephala perfoliata fig1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Platyhelminthes
Sınıf: Cestoda
Takım: Cyclophyllidea
Cins: ''Anoplocephala''

Anoplocephalosis atlar, eşekler ve katırlarda Anoplocephala perfoliata,Anoplocephala magna ve Paranoplocephala mamillana türü cestodlar tarafından oluşturulan bir enfestasyondur. Bu enfestasyon at koliğine yol açabilir. Oribatidae familyasına bağlı gözsüz akarları ara konak olarak kullanırlar. Larva formları cysticercoid şeklindedir. enfestasyon cysticercoidleri taşıyan akarların ağız yolu ile alınması sonucu oluşur. Genellikle ölümlere neden olmamakla birlikte çok yaygın alduğu ve önlem alınmadığı durumlarda ölüme varabilen etkileri olabilmektedir.

Etiyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimleri indirekttir. Son konaktan dışkı yoluyla dışarı atılan olgun halkalar parçalanarak yumurtalar dışarı çıkar ve Orbatid cinsi akarlar beslenirken bu yumurtaları alırlar. Yumurtalar akarların vücur boşluğunda 18 C'de ve 145-150 günde gelişirler. Atlar bu cysticercoid taşıyan akarları beslenirken otlarla beraber alırlar. cysticercoidler 6 ila 10 hafta sonra bağırsaklarında olgun parazit haline gelir. Olgun parazitlerin eni 2,5 boyu 80 cm'ye kadar çıkabilmektedirler ve ömürleri birkaç yıl olabilmekredir.

Tanı ve tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanı, dışkı örneklerinde yumurta aramasıyla ve serolojik yöntemlerle yapılır. Tedavide niclosamide, bithionol asetat, dichlorphen, bithionol, resorantel, pyrantel embonate (tartarate), praziquantel, morantel, pyrantel pamoate gibi anthelmintikler kullanılır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://ercivet.erciyes.edu.tr/arsiv/2005-1/3-atlarda-anoplocephalosis-ve-sagaltim-secenekleri.pdf 17 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

http://parazitoloji.dergisi.org/pdf/pdf_TPD_141.pdf[ölü/kırık bağlantı]

Alejandro Bohórquez, Aránzazu Meana & Mónica Luzón (2012). "Differential diagnosis of equine cestodosis based on E/S and somatic Anoplocephala perfoliata and Anoplocephala magna antigens". Veterinary Parasitology. 190 (in press). ss. 87-94. doi:10.1016/j.vetpar.2012.06.001. PMID 22763349.