Anne Seagrave

Vikipedi, sizin yazdığınız ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Anne Seagrave, İrlandalı canlı performans sanatçısıdır. Seagrave, 2002'de Sanat Vakfı'nın Canlı Performans Sanatı ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 ve 2008 yılları arasında Seagrave görsel performans yapmanın yanı sıra, canlı sanat performansları, galeri, festival ve geleneksel olmayan sanat mekanlarında dünya çapında sundu. Seagrave, İngiltere, İrlanda ve İspanya da dahil olmak üzere kariyeri boyunca birçok ülkede yaşadı. 2008'de canlı sanat performansı yapmayı bırakmasına rağmen, 2011'de, İngiltere'nin York şehrinde ‘JESTEM' olarak yeni bir canlı performans sundu. Şu anda Krakov’da yaşıyor.

1979-2010 yılları arasında Glasgow'da gerçekleşen yıllık canlı bir sanat festivali olan National Review of Live Art' ın (NRLA) onursal bir üyesidir. Seagrave festivalde, Or Even What Leaving Was (1990), Falling Into People's Mouths (2001), Deja Vu (2005) ve Jamais Vu (2005) gibi bir dizi eseri sundu.

Seagrave, çalışmasında ritim ve tekrarlama kullanıyor ve hareket parçaları, monologlar, multimedya film ve video çalışmalarını bir araya getiriyor. Eserlerinden bazıları, örneğin Jamais Vu, fiziksel ve koreograflanmış eylemleri kullanıyor. Göğüslerini örten dikdörtgen bir ayna parçasına sahip olan bu performansda Seagrave, teneke kova ve ev tipi musluk gibi günlük nesnelerle etkileşimde bulunarak süre boyunca bir dizi eylemi tekrarlıyor.

Seagrave, Dublin'de National College of Art and Design ve Limerick School of Art and Design'da konuk öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Seagrave, 2006'da Dublin İrlanda Modern Sanat Müzesi'nde bir konferansa katıldı ve İsrail, Arjantin, Uruguay, İspanya, İrlanda, İngiltere, Finlandiya ve Polonya'da performans sergilemesi için davet edildi.