Annaberg-Buchholz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Annaberg-Buchholz
Annaberg-Buchholz arması
Arma
Almanya üzerinde Annaberg-Buchholz
Annaberg-Buchholz
Annaberg-Buchholz
ÜlkeAlmanya Almanya
Eyalet;Saksonya
İlçe (Kreis);Erzgebirgskreis
İdare
 • Belediye başkanıBarbara Klepsch (CDU)
Yüzölçümü
 • Toplam27.70 km²
Rakım600 m
Nüfus
 (31 Aralık 2015)
 • Toplam20,826
 • Yoğunluk740/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (AZD)
Alan kodu03733

Annaberg-Buchholz, Almanya'nın Saksonya eyaletinde yer alan bir şehirdir. Erzgebirgskreis ilçesindedir ve bu ilçenin merkez şehridir.

Kent "Ore Dağları" bölgesinde "Pohlberg Dağı" (832 m. rakimlı) yamaçlarında ve önündeki vadide konumlanmıştır. Kentin rakımı deniz seviyesinden 600 m.dir

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ore Dağları daha önce gayet şık ağaçlıklı ormanla kaplı idi. 12. ve 13. yüzyıllarla "Frankoniya"'dan göç eden çiftçi köylüler bu alanlara yerleşip ormanlık alanları tarıma açtılar. Bu alanlarda Frohnau, Geyersdorf ve Kleinruckerswalde adlı köy yerleşkeleri bulunduğu hakkında elimizdeki ilk belge 1397 tarihlidir ve bu yerleşkeler günümüzde Annaberg-Buchholz kentinin belediye sınırları içinde bulunmaktadırlar.

1891'de "Barbara Uthmann" bu yörede dantel yapma ve nakışçılık öğretmeye ve bu elişi zanaatların yayılmasına neden oldu. 1590li yıllarda İspanya kolonisi olup da yeni İspanya valisi olan 3. Alba Dükü "Fernando Álvarez de Toledo" zulmünden Belçika'dan kaçan Belcikali göçmenler bu yöreye gelip yerleşip bu nakış el zanaatlerini daha da geliştirdiler. 19. yüzyılda Annaberg (1878) ve sonra Bucholz (1911)'de demiryolu hatlari ile Chemnitz'e bağlandıktan sonra bu el zanaatları ve bunların küçük yöreye özel dantel elişleri ürünleri tüm Almanya'da isim yapıp satılmaya başlandı. Bu özel elişlerini küçükten çocuklara öğretmek için özel dantelcilik okulları açıldı.

Annaberg-Bucholz civarında 19. yüzyılda madencilik önemli rol oynamaya başladı ve bu madenlerden gümüş, kalay ve kobalt cevherleri çıkartılmaya başlandı. Ama bu maden ocaklarından çıkartılan maden rezervleri hemen hemen bitirildiği için I. Dünya Savaşı'nın hemn öncesinde bu madenler kapatılıp üretime son verildi. 1989'da bu yöreye turist çekmek için ve eski tarihsel hatıraları canlandırmak için bazı eski maden ocakları turist çekmek amacı ile yeniden açıldı.

1870lı yıllarda Annaberg'in nüfusu 11,693 iken 1905'te nüfus 16,811 kişi öldü. Bucholz'dün nüfusu 1911'de 9,307 kişi idi. 1945'te Annaberg ve Buchholz kasabaları tek yeni bir belediye idaresi altına konulup Annaberg-Buchhol belediyesi ve kenti kuruldu. .

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentin belediye alanı 27.70 km², nüfusu (2015 sonu tahmini itibarıyla) 20.426 kişidir. Nüfus yogunlugu km² basina 740 kisidir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Annaberg kenti ve arkasındaki Pohlberg dağı panoraması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]