Anna Rita Del Piano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anna Rita Del Piano
Doğum26 Temmuz 1966 (57 yaşında)
Cassano delle Murge, İtalya
Diğer ad(lar)ıAnna Rita Viapiano
MeslekOyuncu, yönetmen
Etkin yıllar1993-günümüz

Anna Rita del Piano ya da doğum adıyla Anna Rita Viapiano, 26 Temmuz 1966, Cassano delle Murge, İtalya), İtalyan oyuncu ve tiyatro yönetmeni.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğunu doğduğu Cassano delle Murge kasabasında geçiren Viapiano daha sonra ailesiyle birlikte Matera'ya taşınarak ilk sanat çalışması olan baleye devam etmiş sonra da 14 yaşındayken tiyatroyla aktif olarak ilgilenmeye başlamıştır. Enrico Annecchino'nun grubunda tiyatroya katılan Viapiano, Emilio Andrisani'nin "Hermes" ve Massimo Lanzetta ile Loredana Paolicelli'nin "Teatro dei Sassi" gruplarında da görev almıştır. Performansı Tirambo Lino Cavallo'nun dans ve müzik topluluğu arasında bölünerek devam etmiştir.

1984 yılında Bari'de Momcilo Borojevic ustayla birlikte dans performansı gösterip Niccolò Piccinni vakfından mezun olmuş ve dansçı Tani Viti ile birlikte Venosa'nın Dancemania dans şirketinde çalışmıştır. Urbino Üniversitesinden mezun olduktan sonra Matera'da Egidio Romualdo Duni müzik konservatuvarına kaydolmuştur.

1993 yılında Matera'da Giuseppe Tornatore'nin L'Uomo delle stelle filmindeki ufak bir rolüyle sinema dünyasına katılmıştır. Tornatore'yle karşılaşması Viapiano'ya yedinci sanat olan sinemanın kapılarını açmış ve Roma'da farklı sinema okullarını görme fırsatı vermiştir.

Stefano Reali'nin Il quarto Re ("Dördüncü Kral") filmindeki cüzzamlı güzel rolüyle televizyon dünyasına adım atmış ve sonra da Ultimo, Valeria medico legale ve Una donna per amico gibi dizilerde oynamıştır. 2000 yılında Sabrina Ferilli ve Virna Lisi birlikte Le ali della vita ile Le ali della vita 2 dramalarında Celestina rolünü oynamıştır. Takib eden yıllarda Maria Goretti ile L'Uomo sbagliato filmlerinde rol almıştır.

Sinema oyuncusu olarak rol aldığı diğer filmler asrasında, Lucio Giordano'nun Le bande, Nico Cirasola'nın Focaccia blues ile Checco Zalone'nin Che bella giornata sayılabilir.[1]

2012 yılında doğduğu Cassano delle Murge kasabasına geri dönen Viapiano, yönetmen olarak Parigi nell'Anno del Signore çalışmasını sunmuştur.[2]

Viapiano yabancı dil olarak Fransızca ile İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IMDb: (Anna) Rita Del Piano 10 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Retrieved 8 May 2013.
  2. ^ Cassanoweb.it – Marianna Casella: »Parigi nell'Anno del Signore incanta Cassano« 5 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Retrieved 8 May 2013 (İtalyanca).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]