Anna Golubkina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anna Golubkina
Anna Golubkina
Genel bilgiler
Doğum 16 Ocak 1864(1864-01-16)
Zaraysk, Ryazan gubernia (gunumuzde Moskova Oblast), Rusya
Ölüm 7 Eylül 1927 (63 yaşında)
Moskova, Rusya
Alanı Heykeltıraş
Ödüller
Paris Salon ödülü,
Venüs üzerindeki kraterlerden birine isminin verilmesi

Anna Semyonovna Golubkina (Rusça: Анна Семёновна Голубкина; 16 Ocak 1864 - 7 Eylül 1927) Rus empresyonist heykeltıraş. Paris Salon ödülü alan ilk Rus heykeltıraş olan Golubkina, aynı zamanda bu ödülün sahibi ilk Rus kadın heykeltıraş olarak kabul edilir. İtibarlı bir müze olan Alexander III Museum'da bir sergisi vardır. Venüs üzerinden kraterlerden birine onun ismi verilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anna Zaraysk, Ryazan'da (şu anda Moskova Oblastı) köylü bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babası Anna iki yaşındayken ölmüştür. Dedesi Policarp Sidorovich Golubkin tarafından büyütülen sanatçı 25 yaşında kadar ilkokul eğitimi bile almadı. Normal okul eğitimini almayan Golubkin ailesinin çocukları okuryazardı ve Anna'nın ablası daha sonra hemşire diploması almıştı. Anna'nın resme ve heykele ilgisi yerel bir sanat öğretmeni tarafından fark edildi ve Moskova'ya sanat konusunda eğitim için gönderilmesi tavsiye edilmiştir.

1889 yılında Golubkina Otto Gunst'in Güzel Sanatlar Dershaneleri adlı sanat akademisi için giriş sınavlarına katıldı. Resmi bir okul eğitimi almaması sebebiyle bazı sınavlarda başarısız oldu. Ancak sınavı yapan heykeltıraş Sergey Volnukhin diğer sınav yapanlara Anna'nın hazırlamış olduğu Dua eden yaşlı kadın heykeli gibi bir şey eser yapmaları konusunda meydan okudu. Volnukhin onların sadece Anna'yı kabul etmelerini sağlamakla kalmadı, aynı zamanda onun öğrenim harcının alınmaması konusunda da onları ikna etti.

Sis, 1899

Ertesi yıl okul iflas sebebi ile kapandı. Anna 1890-1894 yılları arasında Profesör Sergey Ivanov'un öğrencisi olarak okuyacağı Moskova Resim, Heykel ve Mimari Okulu'na gitti. Sınıf arkadaşlarından biri başka bir ünlü heykeltıraş olan Sergey Konenkov'dur.

1894-1895 yılları arasında ünlü heykeltıraş Vladimir Beklemishev'in Sankt-Peterburg'da İmparatorluk Sanat Akademisi'ndeki stüdyosunda çalıştı. 1895 yılında Paris'e gitti ve 1895-1897 yılları arasında Académie Colarossi'de öğrenim gördü. Anna Paris'e neredeyse hiç parası olmadan gelmişti. Tam anlamıyla açlık sınırında yaşamasına rağmen The Iron One da dahil olmak üzere pek çok önemli heykele imza atmıştır.

1897 yılında Rusya'ya dönmüş ve 1897-1900 yılları arasında Auguste Rodin'den Camille Claudel yerine atelye asistanı olması teklifi aldı ve bu görevi kabul etti. (Aynı zamanda heykeltıras Mark Antokolski'den de teklif almıştı). Rodin heykellerinde kendisinden eller ve bacaklar üzerinde çalışmasını istemiştir. Bu zamanda Golubkina ayrıca Yaşlılık, Ateş, "Sis" adlı ve diğer başka heykeller yaratmıştır. Hazırladığı Yaşlılık heykelinde Rodin'in kendi heykellerinden birine atıfta bulundu; 14 yıl önce Rodin'in yaptığı Düşünen adam heykelinin aynı modelini, aynı poz ile kullanmıştır.

1901de Moskova'ya geri döndü. Moskova Sanat Tiyatrosu binasının ön cephesine yerleştirilen "Dalga" isimli rölyef heykeli Rus Modernizm akımının bir sembolü olduğu kabul edilmekteydi. 1905 Rus Devrimi hareketine katıldı ve broşür dağıtma suçu ile tutuklanıp bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fakat sağlığının kötü olmasi dolayısıyla hapisten çıkartıldı. Aynı dönemde Golubkina bir seri portre büst (Andrei Bely, Alexei Remizov, Leo Tolstoy ve Karl Marx) tamamladı.

Golubkina önceleri 1917 Ekim Rus Devrimi'nin büyük bir hevesle taraftarıydı. Fakat eski Duma'ya seçilmiş olan dört milletvekilinin idam edilmesinden sonra Sovyet Hükümeti için (özellikle Lenin'in "Anıtsal Propaganda" kampanyası için) çalışmamaya karar verdi. En sonunda 1920 Moskova'da yeni yüksek devlet sanat akademisi "VKhUTEMAS (Yuksek Sanat ve Teknik Studyoları)"nda hocalık görevini kabul etti.

Anna Golubkina 1927'de, şair Alexander Blok'un tahtadan heykelini hazırlamakta iken hayatını kaybetti. Bir ameliyet geçirmişti ve bu nedenle doktorları tarafından ağır parçaları kaldırması yasak edilmişti. Fakat hazırlamakta olduğu tahtadan heykel için çok fiziksel güç kullanmak gerekiyordu. Hasta olmasina rağmen Zaraysk'a kizkardesi Alexandra Golubkina'yi gidip ondan yardım istemeye karar verdi. Fakat kızkardeşinde birkaç gün kaldıktan sonra birden ağırlaşarak hayatına gözlerini yumdu.

Anna'nın Zaraysk'da bulunan stüdyosu 1932 yılında müze haline getirildi. Bu Rusya'da bu tipteki ilk müzedir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]