Ankaferd BloodStopper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ankaferd BloodStopper logosu

Ankaferd BloodStopper, vücut dışı yaralanmalar, travmatik kesikler, diş operasyonları, spontan ya da cerrahi girişimler sonrası oluşan minör ve majör kanamaların durdurulmasında kullanılan tıbbi bir üründür. T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ilk Türk ürünüdür.[1][2]

Hüseyin Cahit Fırat'ın aile mirası bitkisel formülüyle bilimcil mercilere başvurmasının ardından, formülün dünyada ses getirecek ehemmiyette olduğu Hacettepe Üniversitesi Hemotoloji Bölümü tarafından ispatlanmış ve kanamayı durduran bir ara ürün geliştirilmiştir. Kanama durdurucu Ankaferd BloodStopper isimli bu ara ürünün dünya üzerindeki pazarlama ve dağıtım hakları Ankaferd İlaç Kozmetik A.Ş.'ne aittir.

Kullanım şekli, dozu ve yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tampon formundaki ürün, vücut dışı yaralanmalar ve travmatik kesiklerde kanamanın yoğunluğuna göre kanama durana kadar kullanılmalıdır. Kanama olan bölgede tekrar bir kanama meydana geldiği takdirde, kanama durana kadar ürün kullanılmalıdır. Bu işlem 2-3 defa kanamanın sona ermesine kadar tekrarlanabilir. Her bir ıslak tampon tek kullanımlıktır.

Ambalajı açtıktan sonra, içinden çıkan ıslak tamponu kanayan yer üzerine kapatarak, sıvının kanamanın kaynağına ulaşmasını sağlayınız. Kanama durana kadar bekletiniz ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  • Sprey formundaki ürün, vücut dışı yaralanmalar ve travmatik kesiklerde kanamanın yoğunluğuna göre kanama durana kadar kullanılmalıdır. Kanama olan bölgede tekrar bir kanama meydana geldiği takdirde, kanama durana kadar ürün kullanılmalıdır. Bu işlem 2-3 defa kanamanın sona ermesine kadar tekrarlanabilir.

Kanamalı bölgeye spreyi 5 veya 10 cm mesafeden püskürtünüz. Etkisini gösterip kanamayı durdurana kadar uygulamayı sürdürünüz ve en yakın sağlık merkezine başvurunuz. Cerrahi işlemler sonrasında da tampona emdirilerek kullanılabilir.

  • Ampul formundaki ürün, diş tedavisi ve operasyonlarında kanamanın yoğunluğuna göre kanama durana kadar kullanılmalıdır. Kanama olan bölgede tekrar bir kanama meydana geldiği takdirde, kanama durana kadar ürün kullanılmalıdır. Bu işlem 2-3 defa kanamanın sona ermesine kadar tekrarlanabilir.

Kesinlikle enjekte edilemez. Kanamalı bölgeye sıvıyı 2 veya 5 cm mesafeden damlatarak veya püskürterek uygulayınız. Etkisini gösterip kanamayı durdurana kadar uygulamayı sürdürünüz ve cerrahi işlemler sonrasında da tampona emdirilerek kullanılabilir.

Ağız içi kanamaları durdurmakta son derece etkilidir. Özellikle bir pıhtılaşma bozukluğu hastalığı olan, aspirin, kumadin gibi pıhtılaşmayı bozan bir ilaç kullanmış olan, hipertansiyon gibi kanamayı artırıcı hastalıkları olan hastalarda diğer yöntemlerle kontrol altına alınamayan kanamalar konusunda çok etkin bir şekilde kullanılabilir.

Formülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankaferd BloodStopper ürününün içeriği tamamen bitkiseldir ancak herhangi bir kişinin bu bitkileri karıştırarak ürünün sağladığı etkiyi ortaya çıkarması imkân dahilinde değildir. Yüksek bilimsel teknoloji, sterilite, sağlamlık, saflık vb. pek çok nitelik yoğun bilimsel denetimle bu ürünü doğurmaktadır.

Form Ebat Miktar Urtica dioica
(Isırgan)
Vitis vinifera
(Asma)
Glycrrhiza glabra
(Meyan)
Alpinia officinarum
(Havlıcan)
Thymus vulgaris
(Kekik)
Tampon 2.5 cm x 7 cm 3 ml 0,18 mg 0,24 mg 0,27 mg 0,21 mg 0,15 mg
" 5 cm x 7,5 cm 10 ml 0,6 mg 0,8 mg 0,9 mg 0,7 mg 0,5 mg
" 20 cm x 20 cm 100 ml 6 mg 8 mg 9 mg 7 mg 5 mg
Sprey - 5 ml 0,3 mg 0,4 mg 0,45 mg 0,35 mg 0,25 mg
" - 10 ml 0,6 mg 0,8 mg 0,9 mg 0,7 mg 0,5 mg
" - 25 ml 1,5 mg 2 mg 2,25 mg 1,75 mg 1,25 mg
" - 100 ml 6 mg 8 mg 9 mg 7 mg 5 mg
Ampul - 2 ml 0,12 mg 0,16 mg 0,18 mg 0,14 mg 0,1 mg

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://web.archive.org/web/20120922232758/http://immun.com.tr/ankaferd-nedir

  1. ^ "Türk bilim adamlarından kanamayı kesen ürün". NTV. 25 Ekim 2007. Erişim tarihi: 11 Aralık 2007. 
  2. ^ "Kanamayı durduran Türk buluşu heyecanı". Hürriyet. 25 Ekim 2007. Erişim tarihi: 11 Aralık 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]