Ani Papirüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mısır Ölüler Kitabı'nın Ani Papirüsü'nde İsis ve kızkardeşi Neftis'in sembolize edildiği sahife.

Ani Papirüsü, Mısır Ölüler Kitabı'nda yer alan ve ölüm sonrası yaşamı anlatmakta olan bir bölümdür. 1888 yılında E. A. Wallis Budge tarafından British Museum'a geitirilen papirüs hiyeroglif ve ideogram ile yazılmıştır.

Ölümden sonra insan ruhunun değişik denemelerden ve yargılardan geçtikten sonra, hayatın ve ölümün tanrısı olan Osiris'in huzuruna çıkmadan önceki son aşamadır. Ölünün ruhuna, yanında bulunan tanrı, ruhların rehberi Anubis eşlik eder. Ölünün elinde, kendi "Ka"sı yani ruhu vardır; Ka'nın bedenden ayrılmış olması, ölmüş olduğunu gösterir. Kalbin tüyle tartılması, insanın hislerinin adaleti engelleyecek kadar yoğun olmaması gerekliliğiyle özdeşleştirilmiştir. Kalbin tüyden hafif olması, saf ve güçlü bir kalbe işarettir ve onu ölümsüzlerin dünyasına götüren niteliktir. Yargılamada, Anubis ve Horus da tanıklık yapacaklardır; terazinin bir yanında Thoth tarafından yerleştirilmiş olan ve kendi adaletinin tüyü ile dengeleyerek ölünün kalbini tartacak olan Ma'at bulunmaktadır. Thoth, tartılma sonucu ve tüm olan biteni kadim göksel kayıtlara işler. Ve o kayıtlarda o kişinin ölmeden önce yapmış olduğu olaylar da kayıtlıdır.

Tüy ile kalp, eşit veya hafif gelirse, o zaman ölmüş insan kapının ardına geçer; yani Osiris'in krallığına kabul edilir. Papirüsün sağ tarafında, Osiris Krallığı sembolize edilmiştir. Bir kez Amenti'ye ulaştı mı, arınmış olan ruh, asla bir daha bu dünyaya geri dönmez. Eğer kalbin tartılmasında kalp, tüyden daha ağır gelirse, maddeyi ve maddi şekilleri temsil eden Ammut'a teslim edilir ve o kişi Ammut tarafından yenir. Böylece kişi "hiçliğe" terk edilmiş olur.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

BölümKısımBaşlık
01 16 Hymns
02 36 Praises of Khert-Neter
03 08 Seven Arits
04 10 Pylons of the House of Osiris
05 05 Speeches
06 22 Hail Thoths
07 32 Chapter Collection 1
08 20 Homages
09 19 Miscellaneous (Hymns, Hails, Homage, Chapter, Rubric)
10 18 Chapter Collection 2
11 20 Funeral Chamber Texts
Not: Başlıklar orijinal metin değildir.
Papirüsün tümü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Egyptian Book of the Dead: The Book of Going Forth by Day, The First Authentic Presentation of the Complete "Papyrus of Ani", Introduction and commentary by Dr. Ogden Goelet, Translation by Dr. Raymond O. Faulkner, Preface by Carol Andrews, Featuring Integrated Text and Full Color Images, (Chronicle Books, San Francisco) c1994, Rev. ed. c1998. Contains: Map Key to the Papyrus, Commentary by Dr. Ogden Goelet, Selected Bibliography, and "Glossary of Terms and Concepts".
  • Eternal Egypt: Masterworks of Ancient Art from the British Museum, Edna Russmann.
  • The Egyptian Book of the Dead: (The Papyrus of Ani), (Dover Ed., New York), y. 1895, Dover ed., 1967. Eski Mısır dilinden çeviren Sir E.A.Wallis Budge.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]