Andy Yorke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Andy Yorke
Doğum 1972
Tarzlar Alternatif rock
indie
art rock
Meslekler Müzisyen, Vokalist, Şarkı sözü yazarı
Çalgılar Vokal, gitar
İlişkili hareketler Unbelievable Truth
Resmî site www.andyyorke.com/

Andy Yorke 1972 doğumlu bir müzisyen ve 1994'e kadar eski "Unbelievable Truth" grubunun solist ve gitaristi. Radiohead grubunun solisti Tom Yorke'un da küçük kardeşi.

Gelecek albüm, daha önce hiç yayınlanmamış sahneye ilk solo çıkıştan oluşuyor. 1990'larda; 1998'de yayınlanan Almost Here on Virginia, 2000'de 2. albümleri Sorrythankyou on Shifty Disco'yu yayınlayan Oxford'un en temel grubu Unbelievable Truth'da baş şarkıcı aynı zamanda şarkı yazarıydı. 2000 yılında gruptan ayrıldı ve tekrar müziğin içinde olmayacağına dair yemin etti. Fakat 5 yıl sonra kendini tamamen farklı bir yerde buldu, kendi kendine yazmaya başladığı ve birikmiş bir sürü şarkıyla. Şarkılar kendi için yazdığı yazılar olarak başladı, fakat ilk kez yazma sürecinde baştan sona tamamıyla sorumluydu ve bu özgürleştiriciydi. Bazı şeyler gözüne karışık göründüyse de artık her şey daha basit bir hal aldı. Albümde söylediği şarkılar yaşadığı birçok şeyi bahsediyor.

Bu solo kariyere başlamak için tek seçeneği olabilirdi fakat albüm yapma isteği hem kolejden ve hem de bir zamanlar Unbelievable Truth'dan arkadaşına bahsetti. DivaDiva ile ses getiren ve kendi solo projesi olan The Sad Song Co'dan Nigel Powell albüm hazırlıklarında yanındaydı. Daha sonra UT grup üyelerinde ve yoldaşı olan Jason Moulster albüm için bas çalmaya geldi.

Nigel ve Jason ile tekrar bir arada olmak Andy'i ve UT günlerine geri götürdü, Almost Here için şarkılar yazdığı ve kaydettikleri heyecanlı ve yaratıcı günleri. Nigel ve Andy ilk tanıştıkları Abington okulunda, 12 yaşından beri dostlukları sürdü hem de grubu iki kez bırakıp Rusya'ya geri dönmesine rağmen. Rusça öğrenmeye 12 yaşındayken başladı, Sovyet Rusya'ya 1987'de 15 yaşındayken ilk gidişinde büyüleyici şeffaflıktaydı. Bu seyahat hayatını farklı bir noktaya taşıdı. Rusya üniversitesinde Eğitim görmeye başladı ve ülke son derece karışıkken 1992 - 1993 dönemlerinde Moskova'da geçirdi. Kendini ilk kez 1996'da UT'den ayırıp sürgüne gönderdiğinde Moskova'da Greanpeace için çevirmenlik yaptı. UT'yi ikinci kez terk edişi 2000'de oldu, bu sefer Rusya'ya Rus politikalarının ve iş hayatının eğitimini almak için gitti ve o zamanlar çiftçilikle uğraştı. Yıllar sonra Rusya ve müzik arasındaki zigzamlarının sonucunda hayatında olmasını istediği iki şeyin de aynı anda hayatımda olamayacağını anladı. Ve işte o zaman bir çatlaktan müziğin içine sızmaya başladı.

14 Temmuz 2008'de yayınlanan solo albümü "Simple" ile tekrar müzik hayatına geri döndü. Onun bu dönüşü diğer üyeler için de bir destek ve moral oldu ve onlar da müziğe geri döndüler.

Unbelievable Truth Grubu Hakkında:

"Unbelievable Truth" Oxford'da kurulan ve üç kişiden oluşan bir grup. Andy Yorke gitarist ve vokal, Nigel Powell davul ve piyanoda, Jason Moulster bassta ve geri vokaldeydi. Grup Virginia dağıtım ile anlaşma yaptılar ve 1998'de ilk albümleri yayınlanmıştı. Albüm kayıt esnasındayken fikirler hep pozitifti ve grup İngiltere'de listelerde 22. sıraya kadar yerleşmişti. Fakat ticari bir değer taşımadıkları iddiasıyla Virgina dağıtımdan gelen destek çekilde ve grup dağıldı.

2000'de tekrar bir araya geldiler ve 2. albümleri "Sorry thank you" yu ShiftDisco 'dan, Oxford'un ilk bağımsız bandrollü olarak ilk singlelarını yayınladılar. Bu albüm karışık fikirlere hitap etti ve birçok eleştiri okuna maruz kaldılar ve yine bir ticari başarı yakalayamadılar. Aynı yıl içerisinde, Andy Yorke gruptan ayrıldı ve diğer ilgi alanlarının peşine düştü, Rusya'ya Rus politikası ve iş hayatıyla ilgili eğitimine geri döndü. Grup Andy'nin ardında 2001'de "Misc Müzik" albümünü yayınladı.

19 Şubat 2004'te Oxford'da Zodiac gecesi düzenlendi ve Unbelievable Truth 15 şarkılık bir tribute konserlerle Asya ve Hindistan'daki tsunamiler için 2004'te tekrar sahnelerle kavuştu. Zodiac gecesi ile kamuoyundaki fikirleri değiştirdiler ve Carling Acedemy olayını kapattılar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]