Andrew (Yunanistan ve Danimarka Prensi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andrew
Laszlo - Prince Andrew of Greece.jpg
1913 yılı Portresi
Eş(ler)i Alice Battenberg Prensesi
Çocuk(lar)ı

Prenses Margarita Prenses Theodora Prenses Cecilie Prenses Sophie

Prens Philip
Hanedan Glücksburg
Babası I.Georgios
Annesi ˞Olga
Doğum 2 Şubat 1882(1882-02-02)
Atina
Ölüm 3 Aralık 1944 (62 yaşında)
Atina, Tatoi Sarayı

Yunanistan ve Danimarka Prensi, Andrew (2 Şubat 1882 - 3 Aralık 1944) Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg Hanedanı mensubu Yunanistan Kralı I.Georgios'un yedinci çocuğu, dördüncü oğlu olarak dünyaya geldi. Danimarka Kralı IX. Christian'ın torunu, Edinburgh Dükü, Prens Philip'in babasıdır. Doğumuyla birlikte aileninin Danimarka soyu nedeniyle Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanı bulunur.

Genç yaşlarında askeri eğitime başlayan prens Yunan ordusunda subay oldu. Askeri unvanlarını fahri olmaktan çok deneyimle kazandı ve Balkan Savaşları savaştı. 1913 yılında babasının suikaste uğramasıyla ağabeyi I.Konstantin kral oldu. Kral'ın I.Dünya Savaşında tarafsız tutumu tahtı bırakmasına neden oldu. Andrew dahil kraliyet ailesi sürgüne gönderildi.

Birkaç yıl sonra geri dönen Andrew tümgenerel rütbesiyle Türk Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi'nde savaşarak başarısız oldu. Yunanistanın toprak kaybetmesi ve savaşta başarısız olunmasında Andrew suçlanarak tekrar hayatının geri kalanını geçireceği Fransa'ya sürgüne gönderildi.

1930'lu yıllarda eşi Battenberg Prensesi Alice'den uzaklaştı. Tek oğlu Prens Philip, II.Dünya Savaşında Britanya Kraliyet donanmasında hizmet vermekte diğer yanda dört kızıda nazi bağlantıları olan almanlarla evlendiler. Savaşın etkileriyle eşinden ayrıldı ve 1944 yılında Monte Carlo'da öldü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatoi Sarayında doğan Prens, I.Georgios'un dördüncü oğluydu ve Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg Hanedanı üyesi, Yunanistan ve Danimarka prensiydi. Babası, Danimarka Kralı IX.Christian'ın genç oğluydu. Yunanistan taht sıralamasındaydı ve daha uzak yollardan danimarka taht sıralamasında da bulunmaktaydı.[1]

Yunancanın yanı sıra Danca, Almanca, Fransızca, İngilizce ve Rusça öğrendi.Ailesiyle Yunanca dışındaki dillerde konuşmadı. Atina'da askeri okulda okudu ve tecrübeli generallerden eğitim aldı.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1902 yılında Prens Andrew, Battenberg Prensesi Alice ile Britanya Kralı VII.Edward'ın taç giyme töreninde buluştu. VII. Edward, prensin eniştesiydi ve prensesin ise büyük dayısıydı. Prenses, Battenberg Prensi Louis ve Hesse&Rhine Prensesi Victoria'nın kızlarıydı. Birbirlerine aşık olan çift 1903 yılında Darmstadt'da evlendi.[2]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalp rahatsızlığı ve damar sertleşmesi nedeniyle Monte Carlo'da savaşın bitmesine yakın öldü. Andrew önce Nice'de bulunan Rus ortodoks kilisesine gömüldü. 1946 yılında Yunan Kruvazesiyle Tatoi Sarayına nakil edildi. Oğlu Prens Philip babasının özel eşyalarını alması için özel sekreterini Andree de La Bigne'ye(Prens Andrew'in sevgilisi) gönderdi. Ondan daha sonrasında kullanacağı mühür yüzük, Fildişinden tarak ve giyebileceği giysilerini baba yadigari düşüncesiyle aldı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [Prince Philip: The Turbulent Early Life of the Man Who Married Queen Elizabeth II kitap] |url= değerini kontrol edin (yardım). 
  2. ^ The Times. s. 3. 
  3. ^ Vickers'in kitabı. s. 309.