Alice (Battenberg Prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alice, Battenberg Prensesi
1885 Alice.jpg
Eş(ler)i Andrew (Yunanistan ve Danimarka Prensi)
Çocuk(lar)ı Prenses Margarita Prenses Theodora Prenses Cecilie Prenses Sophie Prens Philip
Tam ismi
Victoria Alice Elizabeth Julia Marie
Hanedan Battenberg
Babası Louis,Battenberg Prensi
Annesi Victoria, Hesse ve Rhine Prensesi
Doğum 25 Şubat 1885(1885-02-25)
Buckingham Sarayı, Birleşik Krallık
Ölüm 5 Aralık 1969 (84 yaşında)

Alice, Battenberg Prensesi (Victoria Alice Elizabeth Julia Marie; 25 Şubat 1885 - 5 Aralık 1969) Prens Philip'in annesi ve Britanya Kraliçesi II. Elizabeth'in kayınvalidesi.

Kraliçe Victoria'nın büyük torunu olarak Windsor sarayında dünyaya geldi. Büyük Britanya, Almanya ve Malta'da büyüdü. Hesseli prenses, Battenberg ailesine mensup olarak hanedanının kökeni Hesse-Darmstadt'a dayanır. Doğuştan işitme kaybı vardı. 1903 yılında Yunanistan ve Danimarka prensi Andrew ile evlenmesinden sonra Yunanistan ve Danimarka Prensesi Andrew unvanını aldı. 1917 yılında Yunan kraliyet ailesinin sürgün edilene kadar Yunanistanda yaşadı. Birkaç sene sonra Yunanistan'a dönmesiyle eşinin Türk Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi'ni kaybetmesi suçlamasıyla, 1935 yılında yunanistanda monarşinin tekrar kurulmasına kadar sürgünü tekrarlandı.

1930 yılında şizofreni teşhisi kondu ve eşinden ayrılarak İsviçre'de sanatoryuma yatırıldı. Tedavisinin bitimiyle Yunanistana dönerek kalan yıllarını hayır işlerine adadı. II.Dünya savaşı esnasında Atina'da kaldı ve yahudilere barınma yeri açarak daha sonra Yad Vaşem Holokost anıtında ''Uluslararası Dürüstler'' adını aldı. Savaş sonrasında Yunanistanda kalarak Yunan Ortodoks kilisesine bağlı rahibe oldu ve Martha ve Mary Rahibe kardeşliğini kurdu.

1967-1974 Yunanistan askerî cuntası ile II.Konstantin'in tahttan indirilmesiyle oğlu Prens Philip ve gelini Büyük Britanya Kraliçesi II.Elizabeth tarafından ikameti için Buckingham sarayına davet edildi. Buckingham sarayında iki yıl yaşadıktan sonra öldü ve doğduğu yer olan Windsor sarayına gömüldü. 1988 yılında cenazesi Kudüste ki Zeytindağı ki Rus Ortodoks kilisesine taşındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]