Tilia amurensis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Amur ıhlamuru sayfasından yönlendirildi)
Tilia amurensis
Tilia amurensis 2777.jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Malvales
Familya: Malvaceae
Cins: Tilia
Tür: T. amurensis
İkili adlandırma
Tilia amurensis
Rupr., Fl. Caucasi 253 (1869).

Tilia amurensis (Amur ıhlamuru), Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından boyu 20–30 m'ye kadar ulaşabilen bir ıhlamur türü.

Tilia amurensis, kuzeydoğu Çin, Rusya Federasyonu ve Kore Yarımadası'nda bulunan büyük bir ağaçtır. Kendi doğal coğrafi dağılımında önemli ticari değere sahip cins içindeki tek türdür. Hem karışık ormanlık alanlardaki doğal meşcerelerden hasat edilir hem de dikimi yapılır. Tilia amurensis'in Çin'e kereste ithalatının yasal ve sürdürülebilir arzı çok aşan bir oranda olduğu bildirildi. Bu türün çok büyük oranda ortaya çıkması, tehdit altında olarak listeleme eşiğini çok aşıyor. Kereste hasadı ve ormansızlaşma nedeniyle bir miktar nüfus düşüşü vardır, ancak bunların şu anda A kriteri altında tehdit altındaki bir kategori için eşiklerin altında bir oranda meydana geldiği düşünülüyor. Tür küresel olarak Asgari Endişe olarak değerlendirilir.[1]

Tilia amurensis kuzeydoğu Çin, Rusya Federasyonu ve Kore Yarımadası'nda görülür. Türün oluşum alanı 3 milyon km2'nin üzerindedir. Tilia amurensis'in küresel nüfus büyüklüğü için bilgi mevcut değildir. Tür, bazı ormanlık alanlarda yaygın ve yerel olarak yaygındır.[2] genellikle geniş alanları kapsar ve birlikte baskın olabilir. Bu kayıtlardan beri, ova habitatının kereste için kullanılması, nüfusun azalmasına neden olabilir. Geniş ormansızlaşma nedeniyle Ullung-do adasında T. amurensis sayısında düşüş kaydedildi.[2] Bir kereste olarak önemi göz önüne alındığında, ürün yelpazesinin bazı bölümlerinde envanter bilgileri mevcut olabilir, ancak bu değerlendirme için yerleştirilmemiştir. Bu büyük ağaç türü (35 m'ye kadar) karışık geniş yapraklı ve kozalaklı ağaçlarda bulunur. Dağılımında dağların hem alt yamaçlarında hem de üst kotlarında yetişir. Aynı zamanda nehir vadilerinde de bulunur [2] Çinli döşeme ve mobilya üreticileri, Tilia amurensis ve diğer Rus Uzak Doğu sert ağaçlarını yasal ve sürdürülebilir tedarikin çok ötesinde bir oranda tedarik eder.[3] Ormansızlaşma nedeniyle türlerde tarihsel bir düşüş olmuştur [2].

Tilia amurensis, cinsin doğal coğrafi dağılımında önemli ticari değeri olan tek türdür. Hem karışık ormanlık alanlardaki doğal meşcerelerden hem de dikim yapılan alanlarda hasat edilir. Kereste, yapısal amaçlarla, sunta, kontrplak ve kaplama üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca yerel olarak mobilya ve mutfak eşyaları gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Geçmişte, iç kabuğundan elde edilen lif, ip ve kaba kumaş yapmak için kullanılıyordu. Tür, bal için önemli bir nektar kaynağıdır ve gezgin arıcılar tarafından kullanılır. Ürünler tıbbi olarak da kullanılmıştır.[1]

Bu tür, 70'in üzerinde ex situ koleksiyonda kaydedilmiştir.[4],

Tilia cordata'ya çok benzer. Genellikle T. cordata'dan yaprak kenar dişlerindeki mukronat uçlarının yanı sıra sarkık, daha geniş dallı çiçek salkımı ile ve Tilia japonica'dan gerçek staminodların olmaması ile ayırt edilebilir.[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Botanic Gardens Conservation International (BGCI), IUCN SSC Global Tree Specialist Group & Barstow, M. (2019). "Tilia amurensis". The IUCN Red List of Threatened Species. doi:10.2305/IUCN.UK.2019-3.RLTS.T116357876A116357883.en. 
  2. ^ a b c d e Pigott, D. (2012). Lime-trees and Basswoods: A Biological Monograph of the Genus Tilia. Cambridge University Press. 
  3. ^ Kabanets, A.G., Milakovsky, B.J., Lepeshkin, E.A., Sychikov, D.V. (2013). Smirnov,, D.Y. (Ed.). Illegal logging in the Russian Far East: global demand and taiga destruction. Moscow. 
  4. ^ BGCI (2018). "PlantSearch online database". www.bgci.org/plant_search.php.