Amerika Birleşik Devletleri başkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.35, 13 Kasım 2016 tarihinde Neolegen (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17816287 numaralı sürüm (Kenoo.han tarafından yapılan 17815942 sayılı değişiklik geri alınıyor. Yazılmış oraya değiştirmeyin diye.)
Amerika Birleşik Devletleri
Başkanı
President of the
United States of America
Seal Of The President Of The United States Of America.svg
ABD Başkanlık Arması
Flag of the President of the United States of America.svg
ABD Başkanlık Forsu
Görevdeki
Barack Obama

20 Ocak 2009 tarihinden beri
Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti
Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı
Resmî ikamet Beyaz Saray
Washington, DC, ABD
Görev süresi Dört yıl, en fazla iki dönem
Oluşum 4 Mart 1789
Açılışı yapan George Washington (30 Nisan 1789)
Vekil Amerika Birleşik Devletleri
Başkan Yardımcısı
Maaş Yıllık 400.000 ABD Doları
Websitesi whitehouse.gov

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ya da Amerika Birleşik Devletleri Cumhurbaşkanı (İngilizce: President of the United States of America), ABD'nin hem devlet hem de hükümet başkanı olan en üst düzey devlet görevlisi.

Başkan adaylarının ABD'de doğmuş Amerikan vatandaşları olması gerekir. En az 35 yaşında ve en az 14 yıldır ABD'de oturuyor olmalıdırlar. Başkanın sorumlulukları arasında yürütmenin başı olması, antlaşma yapması, başkomutanlık ve devlet başkanlığı vardır. Uygulamada bu sorumluluklar, yasa önerisi hazırlamayı, dış politikanın oluşturulmasını, kişisel diplomasiyi ve kendi siyasi partisinin liderliğini de içine alacak biçimde genişlemiştir.

Başkanın Kabinesinde bulunan üyeler şunlardır:

Bakanlar, Anayasa'nın 25. ek maddesinde yürütmenin baş yetkilileri olarak tanımlanmıştır. Ama yetkinin önemli bir bölümü Kabine üyesi olmayan yardımcılarının elindedir. Kabine dışında başkana yardımcı olan kurullar Yönetim ve Bütçe Dairesi, Ekonomik Danışmanlar Konseyi ve Milli Güvenlik Konseyidir.

Ayrıca