İçeriğe atla

Amerika'nın Britanya tarafından sömürgeleştirilmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika kıtasında Britanya tarafından sömürgeleştirilen bölgeler

Amerika'nın Britanya tarafından sömürgeleştirilmesi (1707 Birleşme Yasası'yla Büyük Britanya Krallığı oluşturulmadan önce İngiltere Krallığı ve İskoçya Krallığı tarafından yapılan sömürgeleştirme çalışmaları dahil olmak üzere) 1607 yılında Jamestown ile başladı ve Amerika kıtasının pek çok yerinde kolonilerin kurulmasıyla doruk noktasına ulaştı. İngilizler, sonraki dönemlerde Britanyalılar, Amerika'nın en önemli sömürgeci güçleri arasındaydı ve imparatorluklarının Amerika'daki bölümü askeri ve ekonomik yönden İspanyol kolonileriyle rekabet halindeydi.

İskoçya Krallığı 1629-32 yıllarında Yeni İskoçya'yı, 1690'lı yıllarda Darien'i sömürgeleştirmeyi denemiş; ama başarılı olamamıştır ve bu İngiltere'yle birleşmede önemli bir rol oynamıştır.[1] Amerika'nın İngiltere, İskoçya ve sonraki dönemlerde Britanya tarafından sömürgeleştirilmesi kıtanın yerlileri üzerinde doğrudan askerî güç kullanımı ve dolaylı olarak kültürel etkileşimle kıtaya getirilen hastalıklar nedeniyle çok büyük bir etkiye sahip oldu. Sömürgecilerle yerliler arasındaki ilişki ticaretten silahlı çatışmaya kadar çeşitli şekillerde gerçekleşti. Yerel toplulukların önemli bir bölümü uzun bir savaş geçmişine sahipti. Savaşçılarının hızı, sessizliği ve gaddarlığı sömürgecilerin savaş biçimine karşı yıkıcı bir etkiye sahipti; ama uzun vadede genelde sömürgeciler galip çıktı. Yerlilerle ticaret Fransa gibi Britanya'nın da kolonizasyon politikasının önemli bir parçasıydı; ama yerleşim ve gelişime de büyük önem verilmekteydi.

18. yüzyılda gücünün zirvesindeyken Britanya İmparatorluğu'nun Amerika'daki bölümünde üç tür koloni bulunmaktaydı: sözleşmeli koloniler, özel koloniler ve kraliyet kolonileri. Amerika'daki Britanya kolonilerine Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın ardından 20. yüzyılda bağımsızlıklarını kazanana kadar gittikçe artan seviyelerde sorumlu yönetim hakkı tanındı. Bu yolla Kuzey Amerika'da iki, Karayiplerde on ve Güney Amerika'da bir ülke Birleşik Krallık'tan bağımsızlıklarını kazandı. Birleşik Krallık halen kıtada sekiz denizaşırı toprak parçası bulundurmaktadır. Buna ek olarak bağımsızlığını kazanmış olan dokuz eski koloni halen "Commonwealth realm" statüsündedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Macaulay, Thomas (1848). The History of England from the Accession of James the Second. Penguin. ISBN 0-14-043133-0. s. 509.