Amelia Earhart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amelia Earhart
Amelia Mary Earhart yak. 1935
DoğumAmelia Mary Earhart
24 Temmuz 1897
Atchison, Kansas, ABD
Kaybolma2 Temmuz 1937
Ölüm5 Ocak 1939 (41 yaşında)
MeslekPilot
EvlilikGeorge P. Putnam
Çocuk(lar)Grace Muriel Ve Bir Kızı Daha Var
İmza
Atlantik Okyanusu'nu uçarak geçen ilk kadın

Amelia Mary Earhart (24 Temmuz 1897 - 2 Temmuz 1937'de kayboldu, 5 Ocak 1939'da öldüğü ilân edildi[1]), Amerikalı havacı ve yazar.

Anne ve babası, Amy Otis Earheart ve Edwin Stenton Earhart'dı. Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart'tır. ABD'nin Kansas eyaletinde doğan Earhart, Birinci Dünya Savaşı sırasında askerî hastanelerde hemşirelik yaptı. Savaştan sonra havacılıkta kaydedilen teknolojik gelişmelerle yakından ilgilendi. 1928'de Atlas Okyanusu'nu yolcu olarak geçen ilk kadın olarak ün kazandı. 20-21 Mayıs 1932'de tek başına Newfoundland'dan İrlanda'ya uçarak Atlas Okyanusu'nu geçti. ABD'yi baştan başa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935'te, Newfoundland-İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-California arasını yine tek başına uçan ilk kişi oldu. 16 yaşındayken dünyanın en genç lisanslı pilotu olan Elinor Smith'in hocalığını yaptı. 1937'de Amerikalı meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. Bu yolculuğa çıkmadan hemen önce gerçekleştirdikleri bir hazırlık uçuşunda uçak daha pistten kalkamadan kaza yaptı. Yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Pasifik Okyanusu'nun ortalarında kayboldu ve Earhart'ın izine bir daha rastlanamadı. Amerika Birleşik Devletleri, o zamana göre tarihin en büyük kurtarma operasyonunu gerçekleştirdi. Titanik gemisinin kalıntıları bulan okyanus kaşifi Robert Ballard, Earhart'ın uçağının kesinlikle Nikumaroro adasının çevresine düştüğünü öne sürdü. Ballard, 2019 yılında enkazı bulmak için son teknoloji ürünü ekipmanları kullanarak adayı ve yakındaki okyanusu destekleyen derin kayalıkları aradı. Fakat uçağın enkazının herhangi bir kanıtına rastlanamadığını bildirdi.

2 Temmuz 1937'de Howland Adası'na giderken kayboldu, 5 Ocak 1939'da öldüğü ilân edildi.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadın havacılar listesi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Legend of Amelia Earhart's Disappearance". airandspace.si.edu (İngilizce). 9 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2024. 
  2. ^ "Amelia Earhart Was Declared Dead 80 Years Ago. Here's What to Know About What Actually Happened to Her". TIME (İngilizce). 4 Ocak 2019. 29 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2024.