Robert Ballard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Duane Ballard
Doğum30 Haziran 1942
Wichita, Kansas
MilliyetAmerikalı
VatandaşlıkAmerikan Vatandaşı
EğitimKaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara (lisans); Mānoa'daki Hawai'i Üniversitesi (MS); Güney Kaliforniya Üniversitesi (Doktora); Rhode Island Üniversitesi (Doktora)
Tanınma nedeniOkyanus keşfi ve sualtı arkeolojisi; RMS Titanic, savaş gemisi Bismarck, uçak gemisi USSYorktown ve John F. Kennedy'nin PT-109'unun batıklarının keşifleri-Karadeniz ve İstanbul boğazı oluşumu araştırmaları
ÖdüllerKilby Uluslararası Ödülleri (1994)

Kaşif Madalyası (1995) Hubbard Madalyası (1996)

Caird Madalyası (2002)
Kariyeri
Dalıokyanus bilimi
Çalıştığı kurumRhode Island Üniversitesi Oşinografi Enstitüsü

Robert Duane Ballard (d. 30 Haziran 1942, Wichita, Kansas), Amerikalı okyanus bilimi uzmanı ve emekli deniz subayı. Robert Ballard, Amerika Birleşik Devletleri donanmasında görev yaptı. Bilimsel faaliyetine Rhode Island Üniversitesi'nde devam eden Ballard, sualtı arkeolojisi alanında yaptığı araştırmalarla adını duyurmuştur. Önemli çalışmaları arasında 1985 yılında RMS Titanic gemisinin, 1989 yılında DKM Bismarck'ın ve 1998 yılında da USS Yorktown (CV-5)'ın batıklarının keşfi yer alır.

Robert Ballard, kendisine eşlik eden bir araştırma grubuyla Karadeniz ve İstanbul Boğazı'nın oluşumu üstüne yaptığı araştırmaların dergilerde yayınlanmasıyla da tanınır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]