Ambon Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ambon Adası, Endonezya'nın Maluku Adaları'nın bir parçasıdır. Ada 775 km² (299 milkare) alana sahiptir.

Ambon Adası
Harita
Coğrafya
BölgeEndonezya
TakımadasıMalaku Adaları
Demografi
Nüfus&İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü..İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.501,364(2.014)

Dağlık, nemli ve verimli bir adadır. Ambon Adası iki bölgeden oluşur. Güneyde Ambon şehri ve kuzeyde Merkez Maluku Regency'nin çeşitli bölgeleri bulunur. Ana şehir ve liman, aynı zamanda Maluku eyaletinin de başkenti olan Ambon'dur Başkent Ambon'un nüfusu 2014 yılında 368.987'dir.[1]

Ambon Adası'nın bulunduğu takım adalar.

Demografik bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerli Halk

Amboneseliler karışık Malay-Papua kökenlidir. Halk çoğunlukla Hristiyan ve Müslüman'dır Adada en çok Ambonese Malaycası konuşulur. Adada çok fazla dinsel gerilim vardır.[2]

Eğitim Kurumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattimura Üniversitesi ve Açık Üniversite (Universitas Terbuka), eyalet üniversiteleri ve Darüşşalam Üniversitesi (Universitas Darussalam, UNDAR) ve Universitas Kristen Indonesia Maluku (UKIM) gibi birkaç özel üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Biro Pusat Statistik, Jakarta, 2015.
  2. ^ "Ambon rioting leaves 100 dead in Indonesia". World Socialist Web Site (İngilizce). 14 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2021.