Alman toplama kamplarındaki mahkûmların belirlenmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Holokost kurtulanı, kol dövmesini gösteriyor, 2013

Alman toplama kamplarındaki mahkûmların belirlenmesi, çoğunlukla kıyafet üzerine veya daha sonra cilt (deri) üzerinde dövme ile işaretlenmiş kimlik numaralarıyla yapılırdı. Giysilerdeki Alman toplama kampı rozetleri ve ayrıca kolluklarıyla daha özel bir tanımlama yapılırdı.

Sayılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahkûmlara kimlik numaralarıyla dövme yapmak için bir uygulama kurulmuştur. Başlangıçta, Auschwitz'de kamp numaraları kıyafetlere dikilmişti; ölüm oranı arttıkça kıyafetler cesetlerden çıkarıldığı için cesetleri tanımlamak zorlaşmıştı. Bu nedenle, sağlık personeli cesetlerin göğsündeki sayıları silinmez mürekkeple yazmaya başladı. 1941'de Sovyet savaş esirlerinin kitlelere ulaştığı ve ilk birkaç bin dövmenin uygulandığı zorluklar arttı. Bu dövme iğnelerden oluşan sayıları ile özel bir pul ile yapıldı. Dövme memesinin sol üst kısmına uygulandı. Mart 1942'de Auschwitz-Birkenau'da aynı yöntem kullanıldı.

Dövme, mahkûmun kamp giriş numarasıydı, bazen özel bir sembol eklendi: Bazı Yahudilerin üçgeni vardı. Romani de "Z" harfini aldı ("Çingene" için Almanca: Zigeuner'den). Mayıs 1944’te, Yahudi erkekler belirli sayı dizilerini göstermek için "A" veya "B" harflerini aldı. Bilinmeyen sebeplerden dolayı, Kadınlar için bu sayı dizisi, “A” dizisi için 20.000 sayı sınırına ulaştıktan sonra bir daha “B” dizisiyle başlamadı.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Franciszek Piper, Franciszek; Teresa Świebocka, Teresa, (Ed.) (1996). Auschwitz: Nazi Death Camp. Trans. by Douglas Selvage. Oświęcim: The Auschwitz-Birkenau State Museum. ss. 60-61. ISBN 9788385047568. OCLC 36524125. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]