Alman hamam böceği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman hamamböceği
Blatella germanica p1160206.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Blattodea
Familya: Blattellidae
Cins: Blattella
Tür: B. germanica
Blattella germanica
Linnaeus, 1767

Alman hamamböceği (LatinceBlattella germanica), yetişkin boyu 1 – 2 cm olan, sarımtırak kahverengi, diğer iki türe göre ufak olan bir hamamböceği türüdür. Dişisi erkekten daha iridir.

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplam yaşam döngüsü 1 yıldır. Dişi, yumurta kapsülünü (Ootheca) beraberinde taşır. Her yumurta kapsülünde 6 – 50 yumurta bulunur. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 17 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 40 – 65 gündür. Üreme potansiyelleri yüksektir. 1 çift Alman hamam böceği 1 yılda 35.000.000 yavru üretebilir.

Yaşam alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinleri Tropiklerdir. Avrupa'nın başlıca haşere türü olan Alman hamam böceği, tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. Daha çok evler, mutfaklar, restaurantlar ve gemilerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvalanırlar. Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve raf arkaları, mutfak tezgâhlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler. Yatay ve dikey yüzeylerde hareket edebilirler.