Alman hamam böceği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Alman hamamböceği
Blatella germanica p1160206.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Blattodea
Familya: Blattellidae
Cins: Blattella
Tür: B. germanica
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Alman hamam böceği ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Alman hamam böceği ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Alman hamamböceği (LatinceBlattella germanica), yetişkin boyu 1 – 2 cm olan, sarımtırak kahverengi, diğer iki türe göre ufak olan bir hamamböceği türüdür. Dişisi erkekten daha iridir.

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplam yaşam döngüsü 1 yıldır. Dişi, yumurta kapsülünü (Ootheca) beraberinde taşır. Her yumurta kapsülünde 6 – 50 yumurta bulunur. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 17 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 40 – 65 gündür. Üreme potansiyelleri yüksektir. 1 çift Alman hamam böceği 1 yılda 35.000.000 yavru üretebilir.

Yaşam alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinleri Tropiklerdir. Avrupa'nın başlıca haşere türü olan Alman hamam böceği, tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. Daha çok evler, mutfaklar, restaurantlar ve gemilerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvalanırlar. Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve raf arkaları, mutfak tezgâhlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler. Yatay ve dikey yüzeylerde hareket edebilirler.