Alman Tank Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alman Tank Müzesi
Deutsches Panzermuseum
Panzermuseum Munster Eingang 2011.jpg
Açılış 1983
Konum Munster, Almanya
Koordinatlar 52°59′13″K 10°06′38″D / 52.9869°K 10.1106°D / 52.9869; 10.1106Koordinatlar: 52°59′13″K 10°06′38″D / 52.9869°K 10.1106°D / 52.9869; 10.1106
Tür Askeri müze
Ziyaretçi 113.796 (2005)
Yönetici Ralf Raths
Resmî site daspanzermuseum.de

Alman Tank Müzesi (Almanca: Deutsche Tankmuseum) Munster, Almanya'daki Munster Eğitim Alanı kampının bulunduğu yerde (Münster şehri ile karıştırılmamalıdır) yer alan bir zırhlı savaş aracı müzesidir. Temel amacı 1917'den beri Alman zırhlı birliklerinin tarihinin belgelenmesidir.

Deutsche Panzermuseum, 1983 yılında Bundeswehr'in (Alman Ordusu) zırhlı birliklerde görev yapacak subay ve astsubaylarının eğitim gördüğü Panzertruppenschule okulunun koleksiyonundan başlamıştır. Günümüzde Munster belediyesi ve Lehrsammlung der Panzertruppen und H.eeresaufklärungstruppe am Ausbildungszentrum Munster tarafından ortaklaşa yürütülen ve zırhlı savaş birliklerinin koleksiyonlarını içeren halka açık bir müzedir.

Müze 7.500 metrekarelik sergi salonunun da dahil olduğu toplam 9.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 2003 yılında müze özel sergiler için yeni bir bina, müze dükkanı ve kafeterya açılmıştır.

Sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzede I. Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar tanklar, askeri araçlar, silahlar, hafif silahlar, üniformalar, madalyalar, süslemeler ve askeri teçhizat sergileniyor. Serginin kalbi, İkinci Dünya Savaşı'ndan yaklaşık 40 tank ve diğer Wehrmacht araçları ile Bundeswehr ve eski Doğu Alman Ordusu'na (Nationale Volksarmee) ait tanklarının da yer aldığı zırhlı araç koleksiyonudur. Buna ek olarak, İkinci Dünya Savaşı'ndan itibaren Sovyet Kızıl Ordusu, İngiliz Ordusu ve ABD Ordusu'nun yanı sıra İsrail'inMerkava gibi diğer modern tankları da sergilenmektedir. Ayrıca bir İsveç tankı, Stridsvagn m/21-29 ve modifiye edilmiş bir Alman LK II tankı da bulunur. Araçların çoğu çalışır durumdadır, tüm örnekleri işlevsel hale getirmek için restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Müzenin restorasyon personeli, orijinal konfigürasyon ve boya programına geri dönmek için her araç üzerinde kapsamlı araştırmalar yapar. Geniş zırhlı araç koleksiyonu bazı nadir veya benzersiz araçları da içerir. Örneğin müze, Avrupa kıtasında türünün tek örneği olan bir A7V Alman Birinci Dünya Savaşı tankının replikasına sahiptir, diğeri A7V ise Tank Müzesi'ndedir. Ayrıca Weimar Cumhuriyeti döneminden kalma Daimler DZVR 21 zırhlı bir polis aracı vardır. Bunlara ek olarak, günümüzde var olan iki adet Sturmpanzer VI'dan birine ve Jagdpanzer IV'ün prototip versiyonuna sahiptir. Savaş sonrası döneme ait bir Leopard 1, Kanonenjagdpanzer tank avcısı ve ABD-Alman tasarımı olan MBT-70 gibi bir dizi Bundeswehr prototipi de bulunur. Dışarıda bulunan bir Leopard 1 tankının iç kısmına basamaklar ve taretteki bir merdivenle girilebilir.

"Savaş unsurları" Alman Tank Müzesi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]