Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives
Seal of the Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives.svg

ATF Ajanı rozeti
Harita
Kuruluş 1 Temmuz 1972
Tür Federal Büro - Hükümet Ajansı
Merkez Washington
Bütçe 1.152 milyar $ USD (2012)
Personel 5,101 (2012)
Resmî site http://www.atf.gov

Amerika Birleşik Devletleri Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu (The Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives) ATF, BATF ve BATFE olarak da bilinen ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı federal büro, hükûmet ajansı.

ATF, ateşli silahların ve patlayıcı maddelerin yasa dışı kullanımı denetlemek ve engellemek, kundaklama ve bombalama suçlarını araştırmak, bulmak ve engellemek görevlerini üstlenmiştir. ATF, ateşli silahların, patlayıcıların ve benzer türde cephanelerin eyaletlerarası transferlerini, satış için lisanslandırılmalarını düzenlemektedir. Aynı zamanda alkol ve tütün mamüllerinin yasa dışı kullanımını, üretimini ve trafiğini kontrol etmek, bulmak ve engellemek görevlerine de haizdir.

ATF, görevlerini yerine getirirken tüm operasyonlarında yerel güvenlik güçlerini de operasyona dahil edebilmektedir. Büronun direktörlüğünü Michael J. Sullivan,[1] yardımcı direktörlüğünü Ronnie A. Carter[2] yerine getirmektedir. ATF, 5000 kişiyi aşkın personele (özel yetkilere sahip görevlilere ATF Ajanı denilmektedir)[3] ve 1 milyar $ Amerikan dolarını aşan bütçeye sahiptir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ATF, önceleri ABD Hazine Bakanlığı'nın bir parçasıydı. 1920'li yıllarda ABD'de uygulanan alkollü mamüller yasağı nedeniyle, içki ticaretini ve trafiğini kontrol eden "Yasaklama Bürosu" bulunmaktaydı. Bu büro 1927 yılında bağımsız olmuş, 1930 yılında Adalet Bakanlığı'na, 1933 yılında da FBI kontrolüne verilmiş idi. 1933 yılında Volstead Kanunu (İçki Yasağı Kanunu) geri alınınca, birimin adı Alkol Vergi Bölümü Bürosu'na (Alcohol Tax Unit of the Bureau) -kısaca ATU- çevrildi ve tekrar Hazine Bakanlığı'na bağlandı. Volstead Kanununun yürürlüğü boyunca özel ajan Eliot Ness ve Dokunulmazlar olarak bilinen ekibi büyük başarılara imza atarak ünlenmişti. 1942 yılında ATU'ya ateşli silahlarla ilgili görevler, 1950'li yılların başlarında da tütün mamüllerinin vergilendirilmesi ile ilgili görevler verildi. ATU'nun ismi değiştirilerek ATTD'ye (Alcohol and Tobacco Tax Division) çevrildi.

Ateşli silahlar endüstrisi ve ateşli silah sahipleri hakkında 1968 yılında çıkarılan Silah Kontrol Kanunu'yla (Gun Control Act) büronun adı tekrar değiştirildi ve Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bölümü (Alcohol, Tobacco, and Firearms Division) oldu. ATF kısaltması bu isimle birlikte yerleşmeye başladı. 1972 yılında Başkan Richard Nixon tarafından Hazine Bakanlığı'na verilen özel kararname ile bölüm, daha geliştirilerek büro statüsü kazandı. Kuruluş tarihi 1 Temmuz 1972 tarihi kabul edildi ve ilk direktör Rex D. Davis oldu. Davis görev yaptığı 1970'ler boyunca büronun birincil hedefleri arasına siyasi terörizm ve organize suçları yerleştirdi.[4]

ATF merkez binası Washington

11 Eylül saldırıları sonrası Başkan George W. Bush tarafından 2002 yılında Anavatan Güvenliği Kanunu (Homeland Security Act) çıkarıldı. Bu kanunla birlikte görevleri kısaca ABD sınırları içerisindeki saldırıları engellemek ve doğal afetlerde güvenliği sağlamak olan Anavatan Güvenliği Bakanlığı (Department of Homeland Security-DHS) kuruldu. Bu bakanlığa bağlanan büronun ismi tekrar değiştirilerek Amerika Birleşik Devletleri Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives) oldu. Büronun ATF olan kısaltması korundu. Büronun alkol ve tütün mamülleri ile ilgili federal vergilendirilmeleri, ticareti ve vergi suçlarına ilişkin görevleri 24 Ocak 2003 tarihinde kurulan Alkol ve Tütün, Vergi ve Ticareti Bürosu'na (Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau-TTB) devredildi.

Ateşli silahlar ile ilgili düzenlemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir ATF müfettişi silah satış mağazasında lisans kontrolünde.

ATF, ABD'de ateşli silahlar ve mühimmatları ile ilgili lisanslandırma işlerini yapan tek devlet kurumudur. Federal Ateşli Silahlar Lisansı (Federal Firearms License-FFL) denilen 11 tipte ve 3 vergi sınıfında bulunan lisanslar ATF'nin onayına tabidir. Silah kullanıcısı, koleksiyoncusu, üreticisi ve ihracatçısının tümü durumuna uyan bir lisanslandırma için ATF'ye başvurmak zorundadır. ATF'den alınan izinlerin düzenlenmesinde ABD'de silah kullanımının meydana getirdiği şiddet, suç artışı vs olumsuzluklar dikkate alınmakta, silah sahibi olmak isteyenlerden bir takım şartlara haiz olmaları istenmektedir.[5] ATF aynı zamanda lisanslandırma ve izin verme çalışmaları sırasında balistik kayıtlar da tutmakta bu konuda yerel kurumlara destek olmaktadır.

Patlayıcılar ile ilgili düzenlemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Ticaret Merkezi'nin saldırı sonrası durumu

1970 yılında çıkarılan Organize Suçların Kontrolü Kanunu (Organized Crime Control Act-OCCA) ile ATF patlayıcılarla ilgili düzenlemeleri kontrol etmek ve patlayıcılarla işlenen suçları engellemek ve faillerini tespit etmek görevlerini de üstlendi. ATF ajanlarının bu konudaki başarılarından Dünya Ticaret Merkezine 1993 yılında otomobil kullanılarak yapılan saldırıda bulunan deliller ve bu deliller sonucu yapılan tutuklamalar gösterilmektedir.

1990'larda ATF'ye yönelik eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby Ridge vakası[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lı yıllarda büro iki olay nedeniyle gündeme geldi ve olumsuz eleştiriler aldı. Bu olaylardan ilki Ruby Ridge vakası olarak bilinen, Kuzey Idaho'da bir yerleşim olan Ruby Ridge'de meydana gelen olay idi. ATF ajanlarınca Randy Weaver adlı vatandaşın yasa dışı olarak silah namlusunu keserek kısaltmak suçuyla itham edilmesi ve daha sonra Aryan Irkçı Organizasyonu üyesi olmakla suçlanması ile başlayan olaylar, Weaver'ın mahkeme tarafından serbest bırakılmasıyla durulmuştur. Ancak 21 Ağustos 1992 tarihinde Weaver'ı tekrar tutuklamak üzere ATF ve FBI ajanlarından oluşan grup, Weaver'ın evine baskın düzenlemiştir. İlk ateşte Weaver'ın köpeğinin ve 14 yaşındaki oğlu Samuel'in sırtından vurulması üzerine, Weaver ve arkadaşı Kevin Harris evde 12 gün ajanlara direnmiştir. 10 aylık çocuğuna kucağında bakarken silahsız karısı Vicki Weaver keskin nişancı tarafından vurularak öldürülmüş ve Samuel'in cesedine ulaşmaya çalışan silahsız kardeşler 16 yaşındaki kızı Sara ve oğlu Randy Weaver vurulmuştur. Karısı ve çocuğu ölen Weaver, arkadaşı Harris ve hayatta kalan 3 çocuğuyla ajanlara teslim olmuştur. Daha sonra yapılan yargılamalarda yalnızca 4 ay hapis cezası almıştır. Olay ABD'de tepki ile karşılanmış, ATF'nin eleştirilmesine yol açmıştır.

Waco kuşatması vakası[değiştir | kaynağı değiştir]

David Koresh liderliğindeki Waco-Teksas'ta bulunan Devidyen topluluğuna karşı yapılan operasyon, bir çiftliğin 51 gün süren kuşatması ile devam etmiştir. 28 Şubat 1993 tarihinde başlayan kuşatma sonucunda 4 ajan ve 6 tarikat mensubu yaşamını yitirmiştir. Daha sonra ortaya çıkan yangın sonucunda tarikat lideri David Koresh ve aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 75 tarikat mensubu daha hayatını kaybetmiştir. Waco Katliamı da denilen bu olayda ATF ve FBI ajanları katliam yapmakla suçlanmıştır.[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Acting Director Michael J. Sullivan - Bio". 18 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2008. 
  2. ^ "Deputy Director". 18 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2008. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2008. 
  4. ^ "Rex Davis, 83; ATF Ex-Chief, Moonshiner's Foe, Washington Post, 11 January 2008". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2008. 
  5. ^ "ATF Snapshot (2006) Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives". 25 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2008. 
  6. ^ David Thibodeau. The Truth About Waco 28 Nisan 2001 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Salon.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]