Alivre

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alivre, önceden satış veya forward sözleşmesi, satıcının bir ürünün belli bir vade içinde teslimini taahhüt etmesidir. Bu satış türü, ürünün belli bir vade içinde teslimini taahhüt etmekte olup, genellikle tarladaki mahsul ve ağaçtaki meyveler için yapılmaktadır.

Örneğin; tahmini olarak 100 m³ odun barındıran ve idare süresinin dolmasına 2 yıl kalan bir kayın ormanını açık artırmalı tahsisli kapalı zarf usulü ya da pazarlık usulü ile satış içerik ve şartlarını şartnamede belirterek şimdi satılabilir. Ürünü idare süresi dolunca üreterek alıcıya şartnamede belirtilen süre içerisinde teslim edilir. Alıcı bu süre sonunda ürününü hacim olarak alır ve geçen süre zarfında ormanın uğradığı olağanüstü kayıplardan sorumlu değildir.

Dikili satış yönteminden farkları

  • 1 - Alivreli satış yönteminde ürün satıcı tarafından üretilirken (alıcının istekleri dikkate alınarak) Dikili satış yönteminde üretim alıcı tarafından yapılır.
  • 2 - Alivreli satış yönteminde alıcı hacim olarak alım yaparken dikil satış yönteminde alıcı alan bazında alım yapar.
  • 3 - Alivreli satış yönteminde satıcı ormanda üretime kadar olan artım ve kayıplardan etkilenirken dikili satış yönteminde satıcı satış tarihi ile üretim tarihi arasındaki artım ve kayıplardan etkilenmez.

Alivreli satış yönteminde üretim tarihi ve teslim tarihi şartnamede belirtilir ve alıcı üretim ve teslim tarihini beklemek zorundadır ancak dikili satış yönteminde alıcı alım tarihinden sonra en yakın zamanda alanda üretime başlar ve sahayı şartnamede belirtilen süre sonunda satıcıya teslim eder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]