Ali el-Verdi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ali Al-Wardi.png

Ali el-Verdi (Arapça: علي حسين محسن الوردي)[1] sosyal tarih üzerine uzmanlaşmış Iraklı sosyal bilimci.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1913 yılında Kazımiye'de, Bağdat, dindar ve geleneksel bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen el-Verdi, bilhassa babasının modern eğitim karşıtı ve okumak yerine çalışmasını salık veren tutumu ile mücadele ederek büyüdü. Bu çatışmanın sonucunda el-Verdi kitap düşkünü ancak işini sevmeyen bir birey olarak yetişti.

İlk, orta, ve lise eğitimini tüm Irak Krallığı'nın birincisi olarak bitirdi. 1943'de burs kazanıp lisans eğitimini alacağı Beyrut Amerikan Üniversitesi'ne gitmeden önce, Irak genelinde çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Eğitimi sonrası Irak'a döndüğünde babasının zoru ile evlendi.

Ancak birkaç sene içinde yüksek lisans ve doktora öğrenimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Yüksek lisansını 1948 yılında Texas Üniversitesi'nden alan el-Verdi, aynı üniversitenin doktora programını da 1950 yılında tamamladı. Bu süreçte yazlarını da yine İngiltere'de çeşitli İngilizce kurslarında dil öğrenerek geçirdi.

Nihayet Irak'a döndüğünde, kariyerine İbni Haldun'un göçer toplumlar ve yerleşik toplumlar üzerine düşüncelerini temel alan kitaplar yazarak başladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]