Ali Soilih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ali Soilih
insan
cinsiyetierkek Değiştir
vatandaşlığıKomorlar Değiştir
ana dilindeki ismiعلي صيلح Değiştir
ön adıAli Değiştir
doğum tarihi7 Ocak 1937 Değiştir
doğum yeriMahajanga Değiştir
ölüm tarihi29 Mayıs 1978 Değiştir
ölüm yeriMoroni Değiştir
ölüm şeklicinayet Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerBantu dil ailesi Değiştir
mesleğisiyasetçi Değiştir
çalıştığı konumPresident of Comoros Değiştir
öğrenim gördüğü okulInstitute for the Study of Economic and Social Development Değiştir
dini veya dünya görüşüateizm Değiştir

Ali Soilih (Arapça:علي صويلح‎‎) (7 Ocak 1937 - 29 Mayıs 1978), Komorlu siyasetçi. Soilih, Afrika ada ülkesi Komorlar'da 1976 ile 1978 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Ülkesinin bağımsızlığını elde etmesi ve Ahmed Abdallah'ın devlet başkanlığı makamına gelmesinden kısa süre sonra, 3 Ağustos 1975 tarihinde Abdallah'a karşı Bob Denard'ın da desteği ile darbe girişiminde bulunan Soilih, bu darbe girişiminde başarılı olarak devrim konseyi başkanlığı görevini üstlenmiştir.

3 Ocak 1976 tarihinde devlet başkanlığı görevini resmî olarak devralan Soilih, bu görevi 13 Mayıs 1978 tarihine kadar sürdürmüş, söz konusu tarihte de kendisine karşı gerçekleştirilen darbe ile görevinden ayrılmak durumunda kalmıştır.

Bu darbe sonucu makamdan uzaklaştırılan Soilih, 29 Mayıs 1978 tarihinde Abdallah'a bağlı gruplar tarafından ev hapsinde bulunduğu bir süreçte kaçma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle öldürülmüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Komorlar eski devlet başkanı öldürüldü". 23 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]