Alfredo Ferrari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alfredo Ferrari
Doğum19 Ocak 1932(1932-01-19)
Modena, İtalya
Ölüm30 Haziran 1956 (24 yaşında)
Milliyet İtalya
Akraba(lar)Piero Ferrari (üvey kardeşi)
AileEnzo Ferrari (babası)
Laura Dominica Garello (annesi)

Alfredo Dino Ferrari (19 Ocak 1932 - 30 Haziran 1956), İtalyan tasarımcı ve Enzo Ferrari'nin oğlu.

Doğumu nedeniyle babası yarışları bırakıp fabrikasında çalışmaya başlar. Dino'da 8 yaşına gelince babasının yanında ölene kadar fabrikada çalışır. 1951'de kendi ismini verdiği modeli tasarlar.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalyan Mafyası'na borcunu geri ödeyemeyen Enzo Ferrari'nin oğlu, Dino Ferrari, genel bakış açısına göre (filmlerde ve belgesellerde anlatıldığı üzere) İtalyan Mafyası tarafından zehirlenerek öldürülür. Bu konuda iki değişik bakış açısı daha vardır; mahkeme tutanakları "kas gelişememezliği" hastalığından öldüğünü yazar. O dönemde İtalyan medyası bunu Dino Ferrari'nin uyuşturucu kullanmasıyla da ilgili olduğunu sunmuştu; ancak Dino Ferrari 24 yaşında vefat etmesine rağmen arabalar üzerine müthiş bir bilgisi vardı. Formula 2 arabaları için V6 motorunu daha 23 yaşındayken düşünüp, Vittorio Jano'ya da ertesi yıl ölmeden önce teknik düşüncelerini iletmişti. Bu da, o'nun en son günlerinde bile oldukça zinde olduğunu gösterir.

1956 yılında Enzo Ferrari hukuksal anlamda bu olayın üzerine fazla gidemez, lakin bu dönemde gerek İtalya ve gerek Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yasadışı hayat ve mahkemeler Sicilya'daki aileler tarafından yönetilmekteydi.

Bu olayın üzerine, Enzo Ferrari; Ferrari'nin "Ferrari Dino" serisini yarattı.Ancak bu arabaya ferrari logosu konulmasına Enzo Ferrari şiddetle karşı çıktı.Bu nedenlede araca "Dino" yazan bir logo konuldu. Bu tasarım Ford'un yarattığı en hızlı ve yarışlardaki en başarılı arabası Ford GT40 'a ilham kaynağı olacaktır.Babası Ferrari ve Fiat modellerine onun ismini verir.