Alfred Stieglitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alfred Stieglitz
insan
parçasıWhite and Stieglitz Değiştir
cinsiyetierkek Değiştir
vatandaşlığıAmerika Birleşik Devletleri Değiştir
ana dilindeki ismiAlfred Stieglitz Değiştir
ön adıAlfred Değiştir
soyadıStieglitz Değiştir
doğum tarihi1 Ocak 1864 Değiştir
doğum yeriHoboken Değiştir
ölüm tarihi13 Temmuz 1946 Değiştir
ölüm yeriNew York Değiştir
kardeşiJulius Stieglitz Değiştir
eşiGeorgia O'Keeffe, Emmeline Stieglitz Değiştir
çocuğuKatherine Stieglitz Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerİngilizce, Almanca Değiştir
mesleğifotoğrafçı, exhibition curator, yayımcı, photography critic Değiştir
çalışma alanıfotoğrafçılık Değiştir
öğrenim gördüğü okulNew York Şehir Koleji, Berlin Teknik Üniversitesi Değiştir
kimin öğrencisiHermann Wilhelm Vogel Değiştir
iş yeriBerlin, New York Değiştir
aktif yılları (başlangıç)1880 Değiştir
aktif yılları (bitiş)1940 Değiştir
profesyonel veya spor ortağıClarence Hudson White Değiştir
arşivini tutanBeinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi Değiştir
akımıPhoto-Secession, straight photography Değiştir
üyeliğiPhoto-Secession, The Linked Ring Değiştir
türüportre, cityscape, peyzaj Değiştir
telif hakkı temsilcisireproduction right not represented by CISAC member, reproduction right represented by CISAC-member, Museum of Modern Art, Artists Rights Society Değiştir
eserlerin telif hakkı durumutelif hakkı sona ermiş eser Değiştir
sanatçının çalışmalarının tutulduğu yerSmithsonian American Art and Portrait Gallery Library Değiştir
Alfred Stieglitz

Alfred Stieglitz (1 Ocak 1864 – 13 Temmuz 1946) elli yıldan daha uzun olan kariyeriyle fotoğrafın, resim ve heykel gibi sanatlarla birlikte kabul görmesine yardımcı olan Amerikalı fotoğrafçı. Birçok fotoğrafının bu sanat dallarına görünürde benzemesiyle ve Georgia O'Keeffe ile evliliğiyle tanınır.

Stieglitz altı çocuklu bir Yahudi ailenin en büyüğü olarak dünyaya Hoboken, New Jersey'de geldi ve Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakasında (Upper East Side) büyüdü. 1881 yılında ailesiyle birlikte Almanya'ya göç etti. Ertesi sene Stieglitz, Berlin'deki Technische Hochschule Üniversitesi'nde makina mühendisliği okumaya başladı ve kısa bir sonra fotoğraf bölümüne geçiş yaptı. Avrupa'nın kırsal kesimlerini fotoğraf makinasıyla birlikte gezerek Alman sahillerinde çalışan birçok köylüyü bunun yanında Almanya'nın el değmemiş ormanlarını fotoğraflayarak çok sayıda ödül kazandı ve 1880'lerde tüm Avrupa'nın dikkatini çekti.

1893 yılında New York'a dönüşünün ardından, hayatı boyunca âşık olduğu kendinden yaşça küçük olan Emmeline Obermeyer ile evlendi ve 1898 yılında Kitty adlarında bir çocukları oldu. Emmeline'in babasının ve kendisinin verdiği paralar Stieglitz'in çalışmadan yaşamasını olanaklı kıldı. 1893'ten 1896'ya kadar American Amateur Photographer dergisinde editörlük yaptı ancak editörlük yönteminin kaba, zorba olduğu birçok abonenin dergiden uzaklaşmasıyla kanıtlandı. İstifaya zorlandıktan sonra o zamanlar New York Camera Club olarak bilinen The Camera Club of New York 'a dönüş yaptı ve kulübün haber bültenini Camera Work olarak bilinen ciddi bir sanat dergisi içinde tekrar donattı. O her basılmış görüntünün bir resim olabileceğini, bir fotoğraf olamayacağını duyurdu. Stieglitz'in hangisinin hangisi olduğuna karar vermesini olanaklı kılan hesap yine kendisinin bilimsel yöntemiydi.

Amerika'daki moda olan büyük fotoğraf kulüpleri onu tatmin etmedi; 1902 yılında Photo-Secession olarak bilinen, üyeleri arasında Edward Steichen, Gertrude Kasebier, Clarence White ve Alvin Langdon Coburn gibi fotoğrafçıların olduğu grubu, sanat dünyasının fotoğrafı "çevreyi ayırt etmenin tek ifadesi" olarak tanımasına zorlamak amacıyla kurdu. Photo-Secession kendi sergilerini kurdu ve Camera Work adındaki üç ayda bir çıkan dergide bunları yayımladı.

Georgia O'Keeffe'in Alfred Stieglitz tarafından 1918'de çekilmiş bir portresi

1905 – 1917 yılları arasında Little Galleries of the Photo-Secession adındaki geleriyi yönetti. 1910 yılında Albright-Knox Sanat Galerisi'nde bir sergi düzenlemesi için davet edildi, bu sergi ziyaretçi sayısıyla rekorlar kırdı. O hala "fotoğraflar fotoğraflara benzer" görüşünde ısrarlıydı, böylece fotoğraftaki gerçekçilik resimlerin daha soyut hale gelmelerini olanaklı kıldı. Bu soyut sanata kayış, Camera Work abonelerini ve izleyici halkı çok şaşırttı.

Stieglitz 1918 yılında eşi Emmeline'den ayrıldı, hemen ardından, eve geldiğinde Georgia O'Keeffe'nin fotoğraflarını çekerken bulduğu Stieglitz'ı evinden attı ve Stieglitz, Georgia O'Keeffe'nin yanına taşındı. Çift 1924 yılında evlendi. Stieglitz fotoğrafçılığındaki görme biçiminde onun bakış açısından etkilenerek, eşi ise Stieglitz'in sanat çevrelerindeki mentorluğundan yararlanarak güzel projelere imza attılar. Ancak evlilikleri, Stieglitz ve Georgia'nın yakınlık tarzlarının uyuşmamasından dolayı sona erdi. Georgia bir şekilde hayatının merkezine Alfred'i değil sanatını almıştı, zaten Alfred de Dorothy Norman ile ilişkiye başlamıştı. Onların ilişkisi iki karşıt cinsi de tatmin eden bir evlilik olmaktan ziyade, uzun soluklu, sürükleyici bir fikir yoldaşlığı olarak da görülebilir. Nitekim sanatları birbirinden oldukça etkilenmiştir. 1930'larda Georgia altı ayını ondan uzak bir biçimde New Mexico'da geçirdi. Stieglitz birlikte olmaya başladığı Dorothy Norman'dan, tıpkı Emmeline'de olduğu gibi, maddi yardımlar nezdinde de faydalanmaktaydı.[1]

1930'larda, Stieglitz bir kısmı Dorothy Norman'ın fotoğrafları olan bir seri fotoğraf çekti. Bu çekilen fotoğraflar çoğunlukla, insan vücudunun mahrem olmayan yerlerinin artistik potansiyel taşıdığının anlaşıldığı ilk fotoğraflar olarak kabul edilir. Yine bu yıllarda, Stieglitz ticari olmayan, New York City galerilende iki sergiye başkanlık yaptı.

Stieglitz'in fotoğrafla olan aktif alakası geçirdiği kalp rahatsızlığına bağlı olarak 1937'de bitti. Daha sonraki on yıl boyunca eskiden Georgia ile her yaz gitikleri, kendisinin aile evinin bulunduğu George Gölü'nde tatil yaptı ve karanlık odaya çevirdiği bir kulübede çalışmalarına devam etti ve O'Keeffe ile birlikte Manhattan'daki, ilk gökdelen olan Shelton Oteli'nde yaşamına devam etti. 1946'nın 82. günüde öldüğünde hala birbirlerinin sadık birer destekçisiydiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizceden çevirisi https://web.archive.org/web/20081222162901/http://hufot.org/index.php/dokumanlar/ceviriler/75-alfred-stieglitz adresinden alınmıştır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Georgia O'Keeffe, American painter". Barbara Buhler Lynes. The Information Architects of Encyclopaedia Britannica. 13 Ekim 1999. 29 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2021.