Alfred Meyer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alfred Meyer, 1941

Dr. Alfred Meyer (d. 5 Ekim 1891 – ö. 11 Nisan 1945), bir Nazi subayı idi. Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, ölümüne kadar, Staatssekretär ve İşgal Altındaki Doğu Toprakları Reich Bakanlığı (Reichministerium für die Besetzten Ostgebiete veya Ostministerium) bakan idi. Ayrıca toponomi okuyan bir arkeologdu.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyer, Göttingen'de bir hükümet yetkilisinin oğlu olarak doğdu. 1911 yılında Soest'te mezun oldu ve Gymnasium'da eğitim gördü. 1912 yılında, Infanterieregiment 68 (Koblenz) ile bir Fahnenjunker (askeri öğrenci) oldu. 1913 yılında subaylık sınavını geçti.

I. Dünya Savaşı sırasında iki kez Demir Haç madalyası kazandı. Batı Cephesi'nde Infanterieregiment 363 birliği ile savaştı. 1917 yılında Fransızlar tarafından yaralandı ve yakalandı. 1920'nin Mart ayında serbest bırakıldı ve Üsteğmen rütbesiyle ordudan ayrıldı.

Meyer, savaştan sonra Bonn ve sonra Würzburg Üniversitelerinde siyaset bilimi okumadan önce Deutsche Erdöl AG firmasında çalıştı. Doktora ile mezun oldu. 1922 yılında ve Gelsenkirchen madencilik şirketinin Hukuk Müşavirliği'ne katıldı. 1920 yılında Anna Dorothee Schenker ile evlendi.

Nazi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 1928'de Meyer Nazi Partisi'ne katıldı ve Ekim 1929'da yerel grup lideri oldu. 1930 Eylülünde Reichstag üyesi oldu ve Ocak 1931'de Kuzey Vestfalya NSDAP Gauleiter görevine getirildi. 1933 yılında Nazilerin iktidarı ele geçirmesinin ardından, Alfred Meyer Mayıs 1933'te Lippe und Schaumburg-Lippe Reichsstatthalter (vali yardımcısı) olarak atandı. Ağustos 1936'da Lippe und Schaumburg-Lippe federal hükümet Staatsminister (vali) yapıldı.

1939 yılında Meyer, Chef der Zivilverwaltung yapıldı ve 1941 yılında İşgal Altındaki Doğu Toprakları Reich Bakanlığı'nda Alfred Rosenberg'in yardımcısı oldu. Meyer, siyaset, yönetim ve ekonomi bölümlerinden sorumluydu. Bu görevinde, işgal altındaki Sovyet alanlarında sömürü, halkın bastırılması, cinayet ve özellikle Yahudiler ve köle işçi organizasyonunu yönetti.

Meyer, Rosenberg'in temsilcisi olarak Ocak 1942'deki Wannsee Konferansına katıldı. O yılın Kasım ayında VI. Savunma bölgesinin (Kuzey Vestfalya) Reichsverteidigungskommissar (Reich Savunma Komiseri) yapıldı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyer, 11 Nisan 1945 tarihinde Weser Nehri'nde ölü olarak bulundu. Ölüm nedeni intihar olarak kayıtlara geçmiştir. Meyer'in büyük olasılıkla savaşta Almanya'nın yaklaşan yenilgisi yüzünden olduğu düşünülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Alfred Meyer İngilizce Wikipedia maddesi