Alfonsina Storni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alfonsina Storni
insan
cinsiyetikadın Değiştir
vatandaşlığıArjantin Değiştir
ana dilindeki ismiAlfonsina Storni Değiştir
doğum adıAlfonsina Carolina Storni Değiştir
ön adıAlfonsina Değiştir
soyadıStorni Değiştir
doğum tarihi29 Mayıs 1892 Değiştir
doğum yeriCapriasca Değiştir
ölüm tarihi25 Ekim 1938 Değiştir
ölüm yeriMar del Plata Değiştir
ölüm şekliintihar Değiştir
defin yeriLa Chacarita Mezarlığı Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerİspanyolca Değiştir
eserlerinin dilleriİspanyolca Değiştir
mesleğigünce yazarı, şair, gazeteci, yazar, öğretmen Değiştir
çalışma alanışiir Değiştir
akımıPostmodernizm Değiştir
türüşiir Değiştir
Alfonsina Storni.

Alfonsina Storni (29 Mayıs 1892 – 25 Ekim 1938), modernist dönemde tanınmış bir Latin Amerikalı yazardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfonsina, İsviçre'nin Sala Capriasca kentinde, Arjantinli bir bira üreticisi bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Burada sanatçı İtalyanca öğrenme fırsatı elde etti. Aile işinin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle, ailesi Arjantin'e geri dönerek Rosario kentinde bir taverna açtı. Bu tavernada Alfonsina, çeşitli gündelik işlerinde uğraştı.

1907 yılında, gezici bir tiyatro ekibine katılan yazar, ülke çapında gezme fırsatı elde etti. Bu kapsamda Henrik Ibsen'in Spectres, Benito Pérez Galdós'un La loca de la casa ve Florencio Sánchez'in Los muertos gibi oyunlarında rol aldı. Rosario'ya geri döndükten sonra kırsaldaki ilkokul öğretmenliği görevini tamamlayan yazar, Mundo Rosarino, Monos y Monadas ve Mundo Argentino gibi dergilerde çalıştı.

1911 yılında Buenos Aires'e yerleşti ve bir sene sonra Corondalı bir gazeteciden, gayri meşru oğlu Alejandro'yu dünyaya getirdi. Sonraki yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen, 1916 yılında La inquietud del rosal adlı eserini yayımladı ve ardından bir markette kasiyer olarak çalıştığı esnada Caras y Caretas adlı dergi üzerinde uğraştı.

Yazar daha sonraları José Enrique Rodó ve Amado Nervo gibi ünlü yazarlarla tanıştı. Ayrıca José Ingenieros and Manuel Ugarte gibi başka isimlerle de arkadaşlık kurdu. Zamanla ekonomik durumu düzelen sanatçı, Uruguay'ın başkenti Montevideo'ya taşındı. Burada şair Juana de Ibarbourou ve ileride yakın bir arkadaşı olacak olan Horacio Quiroga ile tanıştı. 1920 yılı kitabı olan Languidez, büyük bir başarı göstererek ilk Belediye Şiir Ödülü'nü ve ikinci Ulusal Edebiyat Ödülü'nü elde etti.

1916

Bir süre sonra Escuela Normal de Lenguas Vivas'ta edebiyat öğretmeni olarak çalışan yazar, Ocre adlı eserini satışa sundu. Bu eserinden sonra eskisine nazaran yeni bir gerçekçi Alfonsina Storni açığa çıkardı. Öyle ki artık feminizm fikirleri de yazılarında ağırlık taşımaya başladı. Ancak yalnız yaşamı zamanla sağlığına olumsuz etki etmeye başladı. Ruhsal bazı sorunlar yaşamaya başlayan yazar, öğretmenlik mesleğinden de istifa etti.

Avrupa ziyaretleri sonrasında Storni'nin yazıları eski kalıplarını yitirerek, o zamanlarda fazla bilinmeyen erotik şiddet içerikli dramatik kalıplara dönüştü. Hatta Mundo de siete pozos (1934) ve Mascarilla y trébol (1938) gibi bazı eserlerinde daha farklı feminist düşüncelerle belirmeye başladı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın bir arkadaşı olan Quiroga'nın 1937 yılında intihar etmesinden sonra, göğüs kanseri ve yalnızlık ile boğuştuğu bir döneme girdi. Storni son şiiri olan Voy a dormir ("Uyuyacağım") eserini Ekim 1938'de La Nación gazetesine yolladı. 25 Ekim 1938 tarihinde gece yarısından sonra Arjantin'deki Mar del Plata'da yer alan La Perla kıyısına geldi. Ertesi sabah iki işçi yazarın cesedini sahile vurmuş halde buldu. Ancak biyografi yazarlarına göre sanatçı bir dalgakırandan denize atlayarak deniz derinleşip boğulana kadar denizde yürüyerek intihar etti.[1]

Ölümü Ariel Ramírez ve Félix Luna'ya esin verdi ve onları Alfonsina y el Mar ("Alfonsina ve deniz") adlı şarkıyı bestelemeye itti. Bu şarkı Mercedes Sosa, Tania Libertad, Nana Mouskouri, Mocedades, Andrés Calamaro ve diğer birçok şarkıcı tarafından seslendirildi.

Bunun dışında ölümünden elli yıl sonra da Latin Amerikalı ressam Aquino'ya, yaptığı birçok resimde ilham kaynağı oldu.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1916 La inquietud del rosal
 • 1918 El dulce daño
 • 1919 Irremediablemente
 • 1920 Languidez
 • 1925 Ocre
 • 1926 Poemas de amor
 • 1927 El amo del mundo: comedia en tres actos - oyun
 • 1932 Dos farsas pirotécnicas - oyun
 • 1934 Mundo de siete pozos
 • 1938 Mascarilla y trébol
Ölümünden sonra
 • 1938 Antología poética
 • 1968 Poesías completas
 • 1998 Nosotras y la piel: selección de ensayos

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Alfonsina Storni". Encyclopedia Britannica. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]