İçeriğe atla

Alexander Calder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alexander Calder
Doğum22 Temmuz 1898(1898-07-22)
Lawnton, Pennsylvania
Ölüm11 Kasım 1976 (78 yaşında)
New York, NY
EğitimStevens Institute of Technology, Art Students League of New York
MeslekHeykeltıraş
İmza

Alexander Calder, (22 Temmuz 1898 – 11 Kasım 1976), Sandy Calder olarak da bilinen Amerikalı heykeltıraş ve ressam, en ünlü çalışması mobildir. Alexander Calder ayrıca tablo, taş baskı, oyuncak, kanaviçe ve mücevher gibi çalışmalar da oluşturdu.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Temmuz 1898 tarihinde Lawnton, Pennsylvania'da doğdu. Sanatçı bir aileden geldi. 1902 yılında dört yaşındayken, şimdi Metropolitan Museum of Art New York'ta bulunan babasının heykeli için çıplak poz verdi. Aynı yıl içinde, ilk heykel çalışması olan kil fili tamamladı. Üç yıl sonra babası tüberküloz geçirdiği için annesi ile birlikte Oracle, Arizona'ya taşındı ve bir yıl için çocukları, arkadaşlarına bıraktı. Çocuklar, ebeveynleri ile 1906 yılının Mart ayında tekrar bir araya geldiler ve Arizona'daki çiftlikte aynı yılın sonbaharına kadar kaldılar. Arizona'dan sonra Calder'ın ailesi Pasadena'ya taşındı.

1909 yılında, dördüncü sınıftayken ailesi için noel hediyesi olarak pirinç levhadan bir köpek ve bir ördek heykeli oluşturdu.

Sanat kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Calder, bir sanatçı olmaya karar verince Art Students League of New York'a yerleşti. Öğrenciyken, 1925 yılında National Police Gazette için çalıştı. Burada Ringling Brothers and Barnum and Bailey Circus çizimleri için görev aldı. Daha sonraki çalışmalarında tema olacak olan sirke hayran oldu. 1926 yılında, Calder Paris'e taşındı. Sırp oyuncak tüccarının önerisiyle, artikülasyon ile oyuncak tasarlamaya başladı. 1927 yılında Birleşik Devletler'e geri döndü. Çocuklar için ahşaptan çekilebilen ve itilebilen oyuncaklar tasarladı ve bunlar, Gould Manufacturing Company tarafından üretildi.

1928 yılında, Calder, ticari bir galeri olan Weyhe Galerisi New York'ta ilk solo fuarını düzenlendi. 1934 yılında ise, ilk solo müze sergisini The Renaissance Society at the University of Chicago'da düzenledi.

Paris'teyken Calder, Joan Miró, Jean Arp ve Marcel Duchamp gibi birçok avant-garde sanatçılarıyla tanıştı. 1930 yılında Piet Mondrian'ın stüdyosuna yaptığı bir ziyaret, onu soyut sanatta şoka uğrattı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]