Alev Alev (dizi, 2020)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alev Alev
AlevAlevdizi.jpeg
Dizi afişi
Format Televizyon dizisi
Tür Aksiyon
Dram
Uyarlama Le Bazar de la Charité
Senarist Burcu Görgün
Toprak Karaoğlu
Yönetmen Ahmet Katıksız
Ufuk Hakan Eren
Özgür Sevimli
Başrol Demet Evgar
Hazar Ergüçlü
Dilan Çiçek Deniz
Cihangir Ceyhan
Besteci Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 28
Yapım
Yapımcı Kerem Çatay
Gösterim süresi 130 dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Yayın bilgileri
Kanal Show TV (2020-2021)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Mono
Yayın tarihi 5 Kasım 2020 - 27 Mayıs 2021
Durumu Sona erdi

Alev Alev, Ay Yapım imzalı, yönetmenliğini Ahmet Katıksız'ın yaptığı, Burcu Görgün, Damla Serim ve Toprak Karaoğlu tarafından senaryosu kaleme alınan, Show TV'de yayınlanan Türk yapımı aksiyon ve dram türündeki televizyon dizisi.[1][2] Fransız yapımı Le Bazar de la Charité dizisinden uyarlanmıştır.[3]Dizi 27 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan 28. bölümüyle final yaparak sona ermiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Birbirlerini zaten tanıyan 3 kadının hayatları bir yangınla birbirlerine daha sıkı bağlanır. Kocasından şiddet gören Cemre (Demet Evgar) kızıyla birlikte kurtulmaya çalışırken kuzeni Rüya (Dilan Çiçek Deniz) hayatın gerçekleriyle tanışır. Çiçek (Hazar Ergüçlü) ise kendini bulmalı ve kendi için bir şeyler yapmalıdır.

Dizinin adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi'nin adı başta Alevlerin Ardından olarak düşünülmüş ama daha sonra Alev Alev adıyla yayınlanmıştır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Oyuncu Bölüm Hakkında
Cemre Kayabeyli Akınsel Demet Evgar 1-28 Çelebi Kayabeyli'nin eski eşi. İlk günden beri çocukluğunda da, evliliğinde de çok zor günler yaşamıştır. Sarnıçtaki yangından sonra saklanmış ve kendini ölmüş gibi göstermiştir. Kocasından psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü için kendi özgürlüğü ve tüm kadınların özgürlüğü için çabalamıştır. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra gazeteci Ozan Akınsel ile evlenmiştir.
Çiçek Görgülü Hazar Ergüçlü 1-28 Annesi ve babası ölmüş, çocukluğundan beri Rüya ile aynı evde yaşamıştır. Sarnıç yangınında Rüya'yı kurtarması için İskender'i ikna etmeye çalışırken İskender onu itmiş ve vücudunun büyük bir kısmı yanmıştır. Tanınmaz durumdayken Tomris'in teklifiyle ona yardım için Şimal kılığına girmiştir. Yangından sonra sadece fiziksel görünümü değil hayata bakış açısı da değişmiştir. Annelik ettiği Atlas`ı yalnız bırakmamak için nişanlısı Ali ile yeni bir hayat kurmaktan vazgeçmiştir.
Rüya Yıldırımlar Ataycı Dilan Çiçek Deniz 1-28 Zengin bir iş adamı olan Kenan Yıldırımlar'ın kızı ve avukattır. Bir sarnıçta düzenlediği kermeste yangın çıkmış ve nişanlısı kendisi alevlerin içinde kalmak istemediği için Rüya'yı ölüme terketmiştir. Rüya yangımda ölüme terkedilmişken onu kurtaran davette garsonluk yapan Ömer Ataycı olmuştur. Yangından sonra Ömer ile görüşmeleri aralarında doğacak olan aşka kapı aralamıştır. Pek çok zorlukla karşılaşılan bu aşk evlilik ile sonuçlanmış ve bir bebekleri olmuştur.
Tomris Üstünoğlu Zuhal Olcay 1-28 Üstünoğlu Hastanesi'nin kurucusudur. Çocuğu Şimal'i yangında kaybetmiştir. Torunu Atlas'la kalmıştır. Damadı Bülent ise başına bela olmuştur. Çiçek`i kızı Şimal yerine getirmiştir. Çiçek, Cemre ve Rüya`nın her koşulda en büyük destekçisi olmuştur.
Ozan Akınsel Berkay Ateş 1-28 Gazetecidir. Bu meslekten dolayı birçok belanın içine girmiştir. Ayrıca Ömer'in en yakın arkadaşıdır. Cemre'nin eşinden gördüğü şiddet sonucunda girdiği özgürlük mücadelesinde her zaman en büyük destekçisi olmuş ve Cemre ile yaşadığı aşkın sonunda Cemre ile evlenmiştir.
Ömer Ataycı Cihangir Ceyhan 1-28 Mahallenin bıçkın delikanlısıdır. Cesur, dürüst, yardımsever ve korumacıdır. Ozan'ın en yakın arkadaşıdır. Rüya'nın düzenlediği sarnıç davetinde çıkan yangından başta Rüya olmak üzere pek çok kişiyi kurtarmıştır. Yangından sonra Rüya ile görüşmeleri aralarında doğacak olan aşka kapı aralamıştır. Pek çok zorlukla karşılaşılan bu aşk evlilik ile sonuçlanmış ve bir bebekleri olmuştur
Çelebi Kayabeyli Cem Bender 1-28 Eski belediye başkanıdır. Eşini ''Akli dengesi yerinde değil'' raporu alabilmek için ilaçlarla zehirlemiş, eşine psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamıştır. Eski belediye başkanı ve avukat kimliğinin arkasında bir de kadın hakları savunucusu gibi gözükmektedir. Aynı zamanda da sarnıçta çıkan yangının sorumlusu olduğu için 21 kişinin katilidir. Akıl hastanesinde intihar ederek ölmüştür.
İskender Kayabeyli Berker Güven 1-28 Çelebi Kayabeyli'nin kardeşi. Kız arkadaşı Rüya'yı yangında ölüme terk etmiş ve Çiçek'i alevlere iterek yanmasına sebep olmuştur.
Korkut Toprakoğlu Yiğit Sertdemir 1-28 Emniyet Amiridir. Sarnıçtaki yangından sonra suçluları aramaktadır. Ozan ve Ömer`i tanıdıktan sonra Çelebi ve İskender`e karşı destekçileri olacaktır.
Seher Akınsel Meltem Keskin 1-28 Ozan'ın annesidir. Cemre`nin Ozan`ın başını belaya sokacağını düşündüğü için Cemre ve Ozan arasında oluşabilecek bir ilişkiyi önlemek ister.
Hülya Kayabeyli Nurhan Özenen 1-28 Çelebi ve İskander’in annesidir. Çelebi’ye her konuda destek olmaktadır. Çelebi öldükten sonra bir daha gözükmez.
Adnan Sekvan Serinkaya 1-28 Çelebi Kayabeyli'nin adamıdır. Ona çok sadıktır. Hapistedir.
Güneş Kayra Orta 1-28 Cemre ve Çelebi'nin kızıdır babasının annesine yaptıklarının farkındadır.
Atlas Kaan Şener 1-28 Bülent ve Şimal'in oğlu, Tomris'in torunudur. Annesinin öldüğünün farkındadır, bundan dolayı Çiçek'i annesi olarak görmektedir.
Taner Güvenbağ Fatih Çetintaş 1-28 Komiserdir. Korkut Amir'in sadık ve agresif yardımcısıdır.
Hanım Veda Yurtsever 8-28 Cemre'nin çalıştığı esnaf lokantasının sahibidir. İsmini kullanmaz, soğuk ve mesafeli bir kadım olsa da Cemre, Rüya ve Çiçek`in büyük destekçisidir.
Hikmet Bülent Düzgünoğlu 13-28 Ozan'ın amcası, inşaat şirketine sahip. Akınsel ailesinin hayatını adeta mahvetmiş, Çelebi`nin tehditleriyle yeğeni Ozan`a türlü kötülükte bulunmuştur.
Arzu Gökşen Ateş 14-28 İskender'in çok yakın bir arkadaşı. Onun tarafından payvondan kurtarıldığı için İskender'e büyük bir sevgi duyuyor.
İsmet Bedia Ener 15-28 Yedikule'de yaşayan, yaşlı ve yalnız bir kadın. Kızı Zeyno'yla yolları yıllardır ayrı.
Zeyno Sahra Şaş 18-28 Ömer'in eski sevgilisi.
Serkan Bora Cengiz 18-28 Rüya'nın üniversite arkadaşı ve aynı zamanda Rüya`ya aşıktır.
Şimal Aybike Turan 1 Atlas'ın annesi, Tomris'in de kızıdır. Yangında ezilerek ölmüştür.
Kenan Yıldırımlar Tayfun Erarslan 1-13 Rüya'nın babasıdır. Cemre'ye asla inanmamış, üstelik babasından kalan mirası da harcamıştır. Çelebi tarafından öldürülür.
Ali Başsaygın Toprak Can Adıgüzel 1-19 Çiçek'in nişanlısıdır. Çiçek'in öldüğünü sandıktan sonra hayatı mahvolur. Ancak sonradan onun yaşadığını öğrenir. Çiçek`i ateşlere itenin İskender olduğunu öğrenince öfkesine hakim olamaz ve İskender`i yaralayarak hapse girip çıktıktan sonra Çiçek'le birlikte Antalya'ya taşınmak ister ama Çiçek onunla gelmek istemediği için araları bozulur ve tek başına İstanbul'dan ayrılır.
Bülent Cem Sürgit 1-21 Şimal'in eşi, Tomris'in damadı ve Atlas'ın da babasıdır. Tomris'in servetine konmak için uğraşır. İskender tarafından öldürülür.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanal
1285 Kasım 202027 Mayıs 2021 (Final)Show TV

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Alevlerin Ardından kadrosu şekilleniyor". 1 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 
  2. ^ "Alevlerin Ardından dizisinde kim kimdir". 1 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 
  3. ^ "Le Bazar de la Charité dizisinin yerli uyarlaması için hazırlıklara başlandı". 1 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]