Jiddu Krishnamurti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Krishnamurti

Jiddu Krishnamurti (Telugu: జిడ్డు కృష్ణ మూర్తి) veya J. Krishnamurti (Telugu: జే . కృష్ణ మూర్తి) veya (Tamilce: கிருஷ்ணமூர்த்தி)(12 Mayıs 1895 - 17 Şubat 1986), Hindistan asıllı düşünür, konuşmacı ve yazar. Hindistan'ın Madanapalle kentinde doğdu. 1909 yılında C.W. Leadbeater tarafından keşfedildi. 13 yaşındayken Theosophical Society tarafından "dünya öğretmeni" olarak seçildi. Konuşmaları ve yazıları herhangi bir dinle bağlantılı değildir. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu kesinlikle reddetmiştir. Bütün dünyada geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmış olmasına rağmen çevresindekiler tarafından oluşturulan örgütü kendisi dağıtmıştır. Hiçbir zaman kendisini bir otorite olarak görmedi ve çevresinde müridlerin oluşmasını istemedi. Her zaman bir birey ile bir başka birey olarak konuşmayı tercih etti. Krishnamurti, 1986'da ölümüne kadar konuşmalarını sürdürdü.

Kendi adıyla basılan eserler Dünyayı dolaşarak yaptığı konuşmalardan derlenmiştir.

Konuşmalarında "hakikatin/gerçeğin yolları olmayan bir ülke" ("truth is a pathless land.") olduğunu ve bireyin ancak sessiz/dingin bir farkındalıkla ve tüm yaşam ile bütünleşerek yaşaması halinde gerçeğin/hakikatin kendiliğinden geleceğini söylemiştir. Ölüm ile Yaşamın bir ve tekliği, yaşamın durağan olamayacağı, korku, özgürlük, şiddet, doğa ve çevre vb. üzerine konuşmalar yapmıştır. Krishnamurti'nin doğum tarihi bir tartışma konusudur. Mary Lutyens bunun 12 Mayıs 1895 olduğunu belirledi, ancak Christine Williams o dönemdeki doğum kayıtlarının güvenilmezliğini ve 4 Mayıs 1895 ile 25 Mayıs 1896 arasında değişen tarihler olduğunu iddia eden ifadelerin bulunduğunu belirtiyor. 11 Mayıs 1895 tarihini elde etmek için yayınlanmış bir burç temelli hesaplamalar kullandı ancak bu konuda "şüpheciliğin bir ölçüsünü koruyor". Doğum yeri, Madras Başkanlığı'nda (Andhra Pradesh'deki modern Chittoor Bölgesi) Madanapalle'nin küçük kasabasıydı. Telugu konuşan bir Brahman ailesinde doğdu. Babası Jiddu Narayaniah, İngiliz sömürge yönetiminin bir memuru olarak istihdam edildi. Krishnamurti, on yaşındayken ölen annesi Sanjeevamma'ya düşkündü. Ebeveynlerinin altısı çocukluktan kurtulan toplam on bir çocuğu vardı.

1903 yılında aile, Krishnamurti'nin önceki bir konaklama sırasında sıtmaya yakalandığı Cudappah'a yerleşti. Uzun yıllar boyunca tekrarlayan hastalıklar geçirecekti. Hassas ve hasta bir çocuk, "belirsiz ve rüya gibi", çoğu zaman zihinsel engelli olarak alındı ​​ve okulda düzenli olarak öğretmenleri ve evde babası tarafından dövüldü. On sekiz yaşındayken yazılan anılarda Krishnamurti, 1904'te ölen kız kardeşi ve merhum annesini görmek gibi psişik deneyimleri anlattı. Çocukluğu boyunca, hayatının geri kalanında onunla kalacak olan doğa ile bir bağ geliştirdi.

Krishnamurti'nin babası 1907'nin sonunda emekli oldu. Sınırlı olması Adyar'daki Teosofi Derneği'nin merkezinde çalışmak istedi. Narayanya 1882'den beri Teosofistti. Sonunda Toplum tarafından bir katip olarak işe alındı ​​ve Ocak 1909'da ailesiyle birlikte oraya taşındı. Narayaniah ve oğulları ilk başta toplumun bileşiğinin hemen dışında bulunan küçük bir kulübede yaşamaya atandılar.

Kitaplarından seçmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Zihin ve Düşünce Üzerine, Ayna Yayınevi
 2. Öğrenme ve Bilgi Üzerine, Ayna Yayınevi
 3. Özgürlük Üzerine, Ayna Yayınevi
 4. Yaşamak ve Ölmek Üzerine,, Ayna Yayınevi
 5. İlişki Üzerine, Ayna Yayınevi
 6. Korku Üzerine, Ayna Yayınevi
 7. Tanrı Üzerine, Ayna Yayınevi
 8. Doğa ve Çevre Üzerine, Ayna Yayınevi
 9. Çatışma Üzerine, Ayna Yayınevi
 10. Sevgi ve Yalnızlık Üzerine, Ayna Yayınevi
 11. Doğru Meslek Üzerine, Ayna Yayınevi
 12. Hakikat Üzerine, Ayna Yayınevi
 13. Eğitim Üzerine, Ayna Yayınevi
 14. İç Özgürlük, Çeviri: İlhan Güngören, Yol Yayınları
 15. Zamanın Sonu, Ayna Yayınevi
 16. Farklı Bir Yaşam, Ayna Yayınevi
 17. Meditasyonlar, Ayna Yayınevi
 18. Sen Dünyasın, Omega Yayınları
 19. İçsel Devrim, Omega Yayınları
 20. Bilinenden Kurtulmak, Omega Yayınları
 21. Bunları Düşün, Omega Yayınları
 22. İlk ve Son Özgürlük, Omega Yayınları

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]