Aldatma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erasmus.new (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.03, 28 Ağustos 2015 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aldatma veya sadakatsizlik; evli ya da duygusal veya cinsel bir ilişki içerisindeki taraflardan birinin -eşinin haberi veya rızası olmadan- bir başka kişi ile ilişkiye girmesi. Aldatma sadece duygusal düzeyde, sadece cinsel ilişki düzeyinde veya hem duygusal hem cinsel ilişki şeklinde olabilir. Aldatmanın tanımı kültürden kültüre veya çiftler arasındaki anlaşmalara göre farklılık gösterebilir.

Duygusal aldatma

Duygusal aldatma; kişinin romantizm, zaman ve ilgi gibi duygusal kaynaklarını ilişki dışındaki bir kimseye yöneltmesidir.[1] Yeni ilişkinin boyutu yüz yüze görüşme ile internet, mektup veya telefon aracılığıyla uzaktan görüşme arasında değişebilir.

Zinâ

İslam kültüründe din gereği nikâhlı olmayan iki kişinin cinsel ilişkiye girmesi zinâ olarak adlandırılır. Ancak zinânın gerçekleşmesi için taraflardan birinin eşini aldatıyor olması gerekmez; yani iki bekar kişinin ilişkiye girmesi de zina sayılır. İslam'da zinâ haramdır.[2]

Kaynakça

  1. ^ Close encounters: Communication in relationships. Guerrero, L.K., Anderson, P.A., & Afifi, W.A. (2007). Sage Publications.
  2. ^ Zinâ Diyanet İşleri Başkanlığı.