Albert Uderzo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Albert Uderzo
Uderzo
Doğum25 Nisan 1927
Fismes, Fransa
Ölüm24 Mart 2020 (92 yaşında)
Neuilly-sur-Seine, Fransa
MilliyetFransız
MeslekKarikatürist
İmza

Albert Uderzo (25 Nisan 1927 - 24 Mart 2020[1]) Fransız çizgi roman sanatçısı ve senarist. En bilinen eseri Asterix serisidir, aynı zamanda Rene Goscinny ile beraber Oumpah-pah adlı çizgi romanın yaratıcısıdır.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa’daki Marne bölgesindeki Fismes’de doğar. Babası Silvio ile annesi Iria İtalya’dan Fransa’ya göçmüşlerdir. Soyadı, ailesinin göçtüğü İtalya'daki Oderzo köyünden gelmektedir. Sanattaki üstün yeteneğine rağmen küçük yaşından beri uçak mühendisi olmak istemiştir. 1934 yılında Fransa vatandaşlığına kabul edilen Uderzo, II. Dünya Savaşı sırasında Paris’ten ayrılıp Brötanya bölgesine gidecek ve bir köyde bulunan babasının mobilyacı dükkânında çalışacaktır. Yıllar sonra Asterix maceraları için bir yer ararlarken Goscinny kararı Uderzo’ya bırakacak, o da Brittany’yi seçecektir. Savaştan sonra 1945 yılında Uderzo Paris’de sanatçı olarak parlak bir meslek hayatına başlar. İlk kahramanları Flamberge ve Clopinard’dır. 1947-48 yıllarında Belloy ve Arys Buck yaratılacaktır.

Goscinny ile işbirliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli işler ve geziler nedeniyle farklı yerlerde bulunduğu sırada 1951’de Rene Goscinny ile tanışır. İkili kısa zamanda iyi arkadaş olacak ve Paris’de yeni açılan Belçika şirketi World Press’de beraber çalışmaya karar verirler. Birlikte yarattıkları ilk karakterler Oumpah-pah, Jehan Pistolet ve Luc Junior olur. 1958 yılında Le journal de Tintin dergisinde Oumpah-pah çizgi roman dizisi olarak basılmaya başlanır ve 1962 yılına kadar yayınlanır. 1959 yılında ikili daha gençlere yönelik dergi olan Pilote’de yer alırlar. Dergide Asterix’in ilk macerası yer alacaktır. Bu dönemde Uderzo, Tanguy’un Maceraları projesinde Jean-Michel Charlier ile beraber çalışır.

Uderzo 2014

Asterix[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilote dergisinde seri haline gelen Asterix, 1961 yılında ilk kez ayrı bir albüm olarak Galyalı Asterix adlı ilk macerasıyla piyasaya çıkartılır. 1967 yılında Asterix o kadar popüler olur ki Goscinny ve Uderzo tüm zamanlarını bu karaktere harcamaya başlarlar. Goscinny’nin 1977 yılındaki ölümünden sonra Uderzo kitapları sadece resimlendirmekle kalmaz, senaryosunu da yazar. Ancak Goscinny ile beraberken yılda iki macera üretilirken, onsuz bir albüm ancak 3-5 yıl sürmektedir. Macera kapaklarında hala "Goscinny ve Uderzo" imzası yer almaktadır.Uderzo Asterix'in yaratılışının 50.yıldönümü için yaptığı açıklamada Asterix'in direniş, cesaret, basitlik ve gülmenin temsilcisi olduğunu belirtir.[2]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uderzo’nun eşi Ada, tek kızı ise Sylvie’dir. Uderzo, Asterix’in bir macerasını kardeşi Bruno Uderzo (1920-2004)'ya ithaf etmiştir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1985 Lejyon Donör nişanını alır
  • 2005 Eisner Ünlüleri arasına eklenir
  • 2007 Hollanda Kraliyet nişanı alır

Uderzo UNESCO’nun yaptığı araştırmaya göre Fransızcadan en çok tercüme edilen 10. Yazardır. Goscinny ve Herge’den sonra en çok eseri çevrilen 3. mizahçıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Asterix'in yaratıcısı Albert Uderzo öldü". 24 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2020. 
  2. ^ "BBC Mundo (İspanyolca) 30 Ekim 2009 tarihinde erişilmiştir". 31 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2009. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]