Alabalık, Varto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alabalık (Mengel)
—  Köy  —
Muş
Muş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Varto
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)
 - Toplam 100
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49600
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Alevi Zazalardan oluşmaktadır.

Alabalık, Zazaca adı Mengel olan Alabalık köyü Anadolu yarımadasının Doğu Anadolu coğrafyasında Muş ilinin, Varto ilçesine bağlı bir köydür, ilçenin kuzeybatısında bulunmaktadır.Muş iline 95 km, Varto ilçesine 35 km uzaklıktadır Kuzeybatısında Kargapazarı( Bu köy Bingöl ilinin Karlıova ilçesine bağlıdır), Kuzeydoğusunda Kuzike (Gölyayla),Güneyinde Zengena(Güzeldere), Güneybatısında Emeran (Onpınar), köyleri ile komşudur. Köy [[Varto'nun Bingöl tarafındaki en son köyüdür.Köy halkı Hormek alevileri olarak bilinir ve zazaca konuşurlar.Diğer Dersim aşiretleri gibi İranın kuzeybatısındaki Gilan eyaleti sınırlarında bulunan ve deylem olarak bilinen bölgeden geldikleri rivayet edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Alevi Zaza kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy arazisi oldukça dağlık ve engebelidir. Tarıma elverişli ekili ve dikili alanlar oldukça sınırlıdır. Köy ovasında bulunan arazilerin tamamı çayır olarak değerlendirilmektedir. Köyün içinden Mengel Çayı çayı geçer. Bu çay Bingöl Dağlarından gelen iki kolun Dere Mengel denilen yerde birleşmesinden oluşur. Bu çay özellikle bahar aylarında karların erimesi ve yağmurların yağması neticesinde adeta bir nehire dönüşmekte ve su taşkınlarına sebep olmaktadır.Yaz aylarında ise son yıllarda yaşanan küresel ısınmadan dolayı çay suyu iyice azalmış deredeki su 10-15 yıl öncesinin göre ¾ oranında azalmıştır. Suyun azalmasına ve yanlış avlanmaya bağlı olarak çayda bulunan tatlı su balıklarının sayısı ve türlerinde de azalma olduğu görülmektedir.Özellikle köy adını aldığı alabalık sayısında ciddi bir azalma olmuştur.Alabalıkları Mengel Çayının sadece bu köyden geçen kısmında görülmektedir, çayın aşağısında bulunan köylerde sadece sazan balıkları görülmektedir.Mengel Çayının geçtiği köyler şunlardır;Mengel, Emeran , Qasıman, Badan, Çorsane, Qeregveci, Gundemiran.Gundemiranda Murat Nehrinin başka bir kolu ile buluşur ve Gomegorgiden geçerek Murat Nehirine doğru akıp gider.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 110
2000 100
1997 127
1990 247

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve arıcılık/arıcılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyün yolu asfalt değildir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]