İçeriğe atla

Alâaddin'in Lambası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alâaddin'in Lambası
Filmin afişi
YönetmenNatuk Baytan
YapımcıKadri Yurdatap
SenaristNatuk Baytan
Görüntü yönetmeniKaya Ererez
StüdyoKadri Film
CinsiSinema filmi
TürüFantastik, Macera
RenkRenkli
Yapım yılı1971
Çıkış tarih(ler)i1 Mart 1972 (1972-03-01)
Süre72 dk.
Ülke Türkiye
DilTürkçe

Alâaddin'in Lambası senaristliğini ve yönetmeliğini Natuk Baytan'ın yaptığı 1971 yapımı, Binbir Gece Masalları'ndan Alaaddin'in sihirli lambası masalından uyarlanan[kaynak belirtilmeli] Türk sinema filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağdat Sultanı bir gece hain Veziri Kazım tarafından oyuna getirilir ve zindana atılır. Onun yerine ise Sultana çok benzeyen başka biri geçer. Vezir'in bunu yapmakta maksadı Sultan'ın kızıyla evlenebilmektir. Bundan önce kızına başka şehrin Şeyh'i Halit bin Velid talib olmuştu ve Sultan tarafından onay almıştı. Ama şimdi sahte Sultan Vezirin sözüyle kapısına gelen Şeyh'i geri çevirir. Şeyh bu olaydan kızgına döner ve Sultanı yıkacak gücü ister ve aklına büyücü Argos gelir. Argos ise ona güce sahip olmanın sırrının Sina mağarasındaki lamba olduğunu söyler ama Aladdin (Yılmaz Köksal) diye biri hariç diğer kim bulursa ölür diye uyarır ve onun aracılığıyla elde etmesi gerekir. Şeyh Bağdat'da Aladdin'i aramaya çıkar. Aladdin'in kendisi de aslında Sultan'ın kızını sever ve aşıktır. Bunun için gecelerin birinde gizlice onun odasına çıkar ve onunla görüşür ancak Sultan ve askerleri tarafından yakalanır ve yarın sabahı asılması kararı verilir. Asılması gereken anda ise Şeyh tarafından bulunur ve kurtarılır. Şeyh, lambayı bulduğu takdirde onu zenginliğe boğacağını söyler. Mağarada Aladdin lambayı bulsa da Şeyh onu kandırıp lambayı yukarı atmasını talep eder ve sonunda onu mağarada bırakmak ister ama Aladdin oyuna gelmez ve ölse bile lambayla orada kalacağını bildirir. Aladdin lambanın sihirli olmasından habersizdir. Lamba'dan Peri kızı (Meral Zeren) çıktıktan sonra Peri kızının yardımıyla Bağdat'a geri döner.

Bu sırada sahte Sultan kızına Vezirle evlenmesi gerektiğini söyler ama kız onu reddeder ve törelere göre yalnızca sihirli kılıcı bulanın Sultan kızıyla evlenmesinin mümkün olacağını hatırlatır. Bunu duyan Vezir sahte Sultan'ın işe yaramaması üzerine onu öldürür ve yerine kendisi tahtı devralır. Aladdin ise kılıcı Peri Kızı olmadan kendi başına bulur ve saraya getirir. Ancak Sultan'ın olmadığını görür. Ardından Vezir'in adamlarıyla savaşır ve hepsini yener. Sonunda Şeyh'i de mağlup eden Aladdin sevdiğine kavuşur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]