Alâaddin'in Lambası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alâaddin'in Lambası
Filmin afişi
Yönetmen Natuk Baytan
Yapımcı Kadri Yurdatap
Senarist Natuk Baytan
Görüntü yönetmeni Kaya Ererez
Stüdyo Kadri Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Fantastik, Macera
Renk Renkli
Yapım yılı 1971
Çıkış tarih(ler)i 1 Mart 1972 (1972-03-01)
Süre 72 dk.
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe

Alâaddin'in Lambası senaristliğini ve yönetmeliğini Natuk Baytan'ın yaptığı 1971 yapımı, Binbir Gece Masalları'ndan Alaaddin'in sihirli lambası masalından uyarlanan[kaynak belirtilmeli] Türk sinema filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağdat Sultanı bir gece hain Veziri Kazım tarafından oyuna getirilir ve zındana atılır. Onun yerine ise Sultana çok benzeyen başka biri geçer. Vezir'in bunu yapmakta maksadı Sultan'ın kızıyla evlene bilmektir. Bundan önce kızına başka şehrin Şeyh'i Halit bin Velit talib olmuştu ve Sultan tarafından onay almıştı. Ama şimdi sahte Sultan Vezirin sözüyle kapısına gelen Şeyh'i geri çevirir. Şeyh bu olaydan kızgına döner ve Sultanı yıkacak güçü ister ve aklına büyücü Argos gelir. Argos ise ona güçe sahip olmanın sırrının Sina mağarasındakı lamba olduğunu söyler ama Aladdin(Yılmaz Köksal) diye biri hariç diğer kim bulursa ölür diye uyarır ve onun aracılığıyla elde etmesi gerekir. Şeyh Bağdat'da Aladdin'i aramaya çıkar. Aladdin'in kendisi de aslında Sultan'ın kızını sever ve aşıktır. Bunun için gecelerin birinde gizlice onun odasına çıkar ve onunla görüşür ancak Sultan ve askerleri tarafından yakalanır ve yarın sabahı asılması kararı verilir. Asılması gereken anda ise Şeyh tarafından bulunur ve kurtarılır. Şeyh, lambayı bulduğu takdirde onu zenginliğe boğacağını söyler. Mağarada Aladdin lambayı bulsa da Şeyh onu kandırıp lambayı yukarı atmasını talep eder ve sonunda onu mağarada bırakmak ister ama Aladdin oyuna gelmez ve ölse de bile lambayla orda kalacağını bildirir.Aladdin lamban'ın sihirli olmasından habersizdi. Lamba'dan Peri kızı(Meral Zeren) çıktığındaysa yardımıyla Bagdat'a geri doner.

Bu sırada sahte Sultan kızına Vezirle evleneceksin söyler ama kız onu redd edir ve törelere göre yalnızca sihirli kılıcı bulanın Sultan kızıyla evlenmesinin mümkün olacağını hatırlatır. Bunu duyan Vezir sahte Sultanın işe yaramaması üzerine onu öldürür ve yerine kendisini devralır. Aladdin ise kılıcı Peri Kızsız kendi başına bulur ve saraya getirir və Sultanın olmadığını görür. Ardından Vezir adamlarıyla savaşır ve hepsini yener. Sonunda Şeyh'i de mağlup etmesi sonucu sevdiğine kavuşur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]