Akdeniz nal burunlu yarasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akdeniz nal burunlu yarasası
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Chiroptera
Familya: Rhinolophidae
Cins: Rhinolophus
Tür: R. euryale
Rhinolophus euryale
Blasius, 1853

Akdeniz nal burunlu yarasası aralığı

Akdeniz nal burunlu yarasası[1] (Rhinolophus euryale), memeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımının, nal burunlu yarasagiller (Rhinolopidae) familyasından bir yarasa türüdür. Akdeniz bölgesi, balkan yarımadası ve İtalya'nın bir bölümünde bulunur.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürkü, hafif gri bir tabana sahip ve kabarıktır. Sırt bölgesi gri-kahverengi, bazen de hafif kırmızımsı bir renk alabilirken karın bölgesi gri-beyaz veya sarı-beyazdır.[2]

Yetişme ortamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz nal burunlu yarasası nemli ve ıssız mağaralarda, çatı aralarında, han, hamam gibi boş binalarda yaşayan bir tür olarak bilinmektedir.[1]

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz nal burunlu yarasasının üreme döngüsü hakkında az miktarda bilgi mevcuttur. Fidanlıklar normalde 50 ile 400 arasında dişiyi tutarlar, nadir de olsa aralarında erkekler de bulunabilir.

Avcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz nal burunlu yarasaları akşam karanlığında yuvalarını terk ederek sıcak tepelerde veya nispeten yoğun ağaç örtüsünde ağız ve burunlarından çıkardıkları sesle yön tayini yaparak güveleri ve diğer küçük böcekleri avlayarak beslenirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998. Türk Dil Kurumu, Büyük Türkçe Sözlük 22 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Schober, Wilfried; Eckard Grimmberger (1989). Dr. Robert E. Stebbings (Ed.). A Guide to Bats of Britain and Europe (1. bas.). Birleşik Krallık: Hamlyn Publishing Group. ISBN 0-600-56424-X. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]