Akbük, Didim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akbük
—  Mahalle  —
Akbük 4.JPG
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aydın
İlçe Didim
Coğrafi bölge Ege
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi:

Akbük, Aydın'ın Didim ilçesine bağlı bir mahalle.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Didim ilçe merkezine 23 km, Aydın il merkezine 106 km uzaklıktadır.[1] Tüm bölge, Mandalya körfezinin Akbük koyuna hakim bir şekilde 11 km'lik bir sahil şeridine sahiptir. ekonomisi balıkçılık ve turizme dayalıdır. 1 adet mavi bayraklı plajı vardır. Didim'e göre daha tepelik ve yüksek olduğu gibi, orman alanı ve yeşilliği daha fazladır. Akbük koyu, doğal liman özelliğine sahiptir. Civarında yat turizmi yapılmaktadır.Akbük körfezi balıkçılık için adeta bir cennettir. Balığı bol ve çeşitlidir. Hafta sonu olta balıkçılığı için de son derece uygundur.Akbük çok sayıda otel ve pansiyonun yanı sıra, dev yazlık siteler, kooperatiflerle çevrilmiştir. Emlak ve inşaat sektörü son derece canlıdır.2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 2.997'dir. Ancak yaz ve kış nüfusu arasında büyük farklılık vardır. Yaz aylarında nüfus katlanmaktadır.

1922'de Rum nüfusun göçü nedeniyle nüfusu azalmış 1990'lardan itibaren turizm sektörünün gelişmesiyle eski canlılığına kavuşmuştur. Rumlardan kalan Tarihî Kilise hala sağlam olup her yıl yüzlerce turist tarafından gezilmektedir. Kilise restore edilerek 2007 yılından itibaren kültür merkezi ve kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbük'e Söke-Milas yolundan ulaşılabileceği gibi, Didim üzerinden de ulaşılabilir. Ayrıca Milas-Bodrum yolundan Kıyıkışlacık yönüne sapıldığında Akbük'e ulaşan bir orman yolu vardır. Bu yol ile Bodrum Havaalanına ulaşımı daha kolaydır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1],Didim Belediyesi.