Akaryakıt pompası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye'de kullanılmakta olan tipik bir akaryakıt pompa & dispenseri
Akaryakıt Pompası
Hidrojen Pompası

Akaryakıt pompası, akaryakıt istasyonlarında araçlara sıvı yakıt türevi ürünleri doldurmak için kullanılan pompalara denir. Emişli tipi olanlarına "akaryakıt pompası", basınçlı tip olanlara "akaryakıt dispenseri" denir. CNG, LPG, bio dizel gibi alternatif ürünlerin araçlara aktarılması için de kullanılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk akaryakıt pompası araçlar için değildi. 5 Eylül 1885'te Fort Wayne, Indiana'da Sylvanus Bowser tarafından gaz lambaları ve sobalara aktarmak için icat edilmiştir. Daha sonra gerekli güvenlik önlemleri ile otomobile yakıtı dağıtmak için bir hortum ekleyerek pompayı geliştirilmiştir. 

Erken nesil birçok akaryakıt pompasının üstünde ona kalibre edilmiş bir cam silindir vardı. Kalibrasyon ile gösterildiği gibi, yakıtın arzu edilen miktarı silindir içine pompalanmaktaydı. Sonra pompalama durmakta ve yerçekimi ile aracın tankına akmasına izin veriliyordu.

Akaryakıt tabancası[değiştir | kaynağı değiştir]

Akaryakıt tabancaları aracın doldurma girişine yerleştirilmesini sağlayan esnek hortumlar ile pompaya bağlanır. Gerek tabancalar gerekse hortumlar her türlü dış ortama maruz kalabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Emniyet açısından breakaway takılarak herhangi bir çekme kuvveti uygulandığında akaryakıt pompası devrilmesin diye kırılan valf takılmıştır. Her tabanca rengi aracın alması gerek ürüne göre renk kodu almıştır. Dizel türevleri siyah, benzin türevleri sarı ve yeşil ile tanımlanır.