Akabe biatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Akabe Biâtı, Akabe Bey'atları ve Akabe Sözleşmesi olarak da bilinir. İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah ile Medineli bir topluluk arasında yapılmıştır. Mekke' nin 2 kilometre yakınlarında bulunan Akabe adındaki bölgede gerçekleştiği için bu ismi almıştır. Ürdün' deki Akabe ile karıştırılmamalıdır. Birinci Akabe biatı 621 ikincisi ise 622 yılında gerçekleşmiştir.

Birinci Akabe Biatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli grupları İslam'a davet eden Peygamber özellikle Hac mevsimlerinde işlek bir yer olan Mekke'deki farklı gruplara mesajını iletiyordu. 621 yılında, Hacc sebebiyle Mekke'ye gelen Medine'li Hazrec kabilesine mensub 6 kişi müslüman oldu. Gelecek yıl yine aynı yerde buluşacaklarına söz verip, yanlarında İslam'ı öğretmek için Peygamber tarafından görevlendirilmiş Musab bin Umeyr'i de götürdüler. Birinci Akabe biâtı'nda bulunan müslümanlar şirk koşmayacaklarını, hiçbir hayırlı işte Peygamber' e muhalefet etmeyeceklerini bildirmişlerdir.

İkinci Akabe Biatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Medineli Müslümanlar sonraki yıl 75 kişi olarak geri döndüler. Müslümanlar yine gizli şekilde peygamberle buluştular. Peygamber, henüz müslüman olmamış fakat kendisini kollayan amcası Abbas ile Akabe'ye gitti. Biâtda Medineliler peygamberi yalnız bırakmayacaklarına dair söz verdiler.

İkinci Akabe biatı Medine İslam Devleti' nin temeli olma özelliği ve Dar'ul Harp ve Dar'ul İslam fıkhı açısından oldukça önemlidir.