Akabe Biatları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Akabe Biatları ("Akabe Bey'atları" veya "Akabe Sözleşmesi" olarak da bilinir), İslam peygamberi Muhammed ile Medineli bir topluluk arasında yapılmıştır. Mekke'nin 2 kilometre yakınlarında bulunan Akabe adındaki bölgede gerçekleştiği için bu ismi almıştır. Ürdün'deki Akabe ile karıştırılmamalıdır. Birinci Akabe Biatı 621, ikincisi ise 622 yılında gerçekleşmiştir.[1]

Ayrıca Akabe Biatın'a Mus'ab bin Umeyr, Âsım bin Sâbit gibi pek çok sahabi katılmıştır.

Birinci Akabe Biatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli grupları İslam'a davet eden Peygamber özellikle Hac mevsimlerinde işlek bir yer olan Mekke'deki farklı gruplara mesajını iletiyordu. 621 yılında, Hac sebebiyle Mekke'ye gelen Medineli Hazrec kabilesine mensup 6 kişi Müslüman oldu. Gelecek yıl yine aynı yerde buluşacaklarına söz verip, yanlarında İslam'ı öğretmek için Peygamber tarafından görevlendirilmiş Mus'ab bin Umeyr'i de götürdüler. Birinci Akabe Biatında bulunan Müslümanlar şirk koşmayacaklarını, hiçbir hayırlı işte Peygamber'e muhalefet etmeyeceklerini bildirmişlerdir.

İkinci Akabe Biatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Medineli Müslümanlar sonraki yıl 75 kişi olarak geri döndüler. Müslümanlar yine gizli şekilde Peygamber'le buluştular. Peygamber, henüz Müslüman olmamış fakat kendisini kollayan amcası Abbas ile Akabe'ye gitti. Biatta Medineliler Peygamber'i yalnız bırakmayacaklarına dair söz verdiler.

İkinci Akabe Biatı Medine İslam Devleti'nin temeli olma özelliği ve Dar'ul Harp ve Dar'ul İslam fıkhı açısından oldukça önemlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AKABE BİATLARI - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 29 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2022.