Ajitasyon (körükleme)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ajitasyon (Fr. ve İng. agitation): Türk Dil Kurumu'na göre körükleme, duygu sömürüsü yapma, insanın duygu ve zihin dünyasında sarsıntı yapma anlamlarına gelmektedir. Hem isim hem de mecaz olarak kullanılabilir. Bu kaba anlamı yanı sıra ajitasyon; halk kitlelerini belirli siyasi görüşlere dahil etme araçlarından sadece birisidir. Kitleleri çeşitli eylemleri yapmaya iten, akılda kalabilen ve etkili olan fikir ve sloganların yayılmasını da içerir. Propagandaya nazaran ajitasyon da spesifik bir düşünce veya spesifik bir kitle yoktur. Birkaç düşünceye sahip kitleyi etkileme veya düşünceye dahil etme amaçlanır. Ajitasyon dört farklı türde belirebilir, bunlar: Sözlü ajitasyon, yazılı ajitasyon, görsel ajitasyon ve parti ajitasyonudur.

Sözlü Ajitasyon: Mitinglerle, toplantılarla, söyleşilerle yapılan ajitasyon türüdür. Sözlü ajitasyon medya ve teknoloji sayesinde etkisini artırıp görsel ajitasyonla birleşebilir

Yazılı Ajitasyon: Bildiriler veya halka dağıtılmak için basılan gazeteler, haberler veya bröşürler.

Görsel Ajitasyon: Karikatür, duvar gazeteleri, duvar yazıları veya medya aracılığıyla çekilmiş ve yayımlanmış veya yayımlanacak olan dizi veya sinema filmleriyle yapılan ajitasyon türüdür.

Parti Ajitasyonu: Diğer ajitasyona kıyasla daha pratik şeylere yönelik olup en etkili ajitasyon türüdür. Günümüz siyaset ve politikasında sıklıkla kullanılır. Genellikle gerçekçi amaçlar söz konusu olmakla birlikte yalan ve iftiraya dayalı ajitasyon da yapılır. Bu ajitasyon türü, parti üyelerinin katıldığı, parti başkanlarının oluşturduğu etkinliklerle daha güçlü hale gelmeye başlar.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Ajitasyon, Fransızcada çalkalamak, dalgalandırmak, heyecana boğmak anlamlarına gelen agiter fiilinden türer.