İçeriğe atla

Ahmet Er

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahmet Er
Doğum10 Haziran 1927
Sünnetçiler, Akhisar, Manisa, Türkiye
Ölüm29 Mayıs 2017 (89 yaşında)
Akhisar, Manisa, Türkiye
MilliyetTürk
MeslekAsker, politikacı ve yazar

Ahmet Er (10 Haziran 1927 – 29 Mayıs 2017) Türk asker, siyasetçi ve yazar. 27 Mayıs Darbesini gerçekleştiren Millî Birlik Komitesinin en genç üyelerindendir. Ondörtlerden olan Er, Libya'ya sürüldü. 1962'de Türkiye'ye döndü ve siyasete atıldı.

Horasan'dan Anadolu'ya geçen Oğuzların bazı boyları Batı Anadolu'ya ulaşmıştır. Ceddi Hayran'ı Mahmud Dede (Yatağan Mahmud) ile soy kütüğünün nesilden nesile aktarılan bilgilerle İmam-ı Ali Rıza'ya uzandığı rivayet edilmektedir. Baba adı Şevket, annesi Hüsniye hanımdır.

İlk okulu doğduğu köyde bitirmiş, orta okulu Akhisar'da tamamlamış, 1947 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden mezun olmuş ve aynı yıl Kara Harp Okulu'na girmiştir. 1950 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile orduya ve jandarma sınıfına katılan Ahmet Er, memleketin birçok yerlerinde ordunun çeşitli kademelerinde görev ifa etmiştir.

1951 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye iltica eden üç yüz bin Türk'ün ızdırabını "Göçmen" isimli üç perdelik bir dram yazmıştır. Bu piyes Türkiye'de "yüz millî piyes"in içinde yer almıştır.

1957 senesinde Millî Savunma Bakanlığı'nca açılan Radyofonik Temsil yarışmasında Kosova Meydan Muharebesi'ni konu alan "Meçhul Süvari" isimli radyofonik temsili ile ödüle layık görülmüştür. Bu temsil Ankara Radyosu tarafından 1957 ve 1960 tarihlerinde iki defa 1960'ta İstanbul radyosunda da bir defa olmak üzere temsil edilmiştir.

27 Mayıs 1960 harekâtı içinde de görev alan Ahmet Er, Millî Birlik Komitesi üyesi olarak hizmet etmiştir. Daha sonra otuz sekiz kişilik Millî Birlik Komitesi üyeleri arasında meydana gelen itilaf sonucu yurt dışına gönderilen "Ondörtler" grubu arasında yer almış ve 13 Kasım 1960'ta Libya Büyükelçiliği Devlet Müşavirliği'ne atanmıştır. 1962'de yurda dönmüş ve doğduğu köye yerleşmiştir.

Siyasi yaşamı

[değiştir | kaynağı değiştir]

31 Mart 1965'te Alpaslan Türkeş'le birlikte CKMP'de siyasete atılan Ahmet Er, CKMP'nin 1969 Şubat ayında Adana'daki kongresinde MHP'ye dönüşümüyle birlikte, bu partinin 12 Eylül darbesine kadar Genel Başkan Yardımcılığı'nı yürüttü. 12 Eylül'den sonra, cuntanın mahkemelerinde yargılanan Er, yapmış olduğu tarihi bir savunmayla darbecilere meydan okudu.

Tahliye olduktan sonra uzun bir dönem siyasetin dışında kaldı. Sadece millî İslami değerlere bağlı ülkücü gençliğin yetişmesi amacıyla düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

7 Temmuz 1992'de MÇP'den ayrılan Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kurdukları Büyük Birlik Partisi'nde tekrar siyasete geren Ahmet Er, partinin "Kurucular Kurulu" üyeleri arasında yer aldı. Uzun bir dönem bu partinin Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Er, sağlık şartları sebebiyle bugün aktif siyasetin dışında olmakla birlikte Büyük Birlik Partisi 3. Olağanüstü Büyük Kurultayı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olmuştur. Şairler-Yazarlar-Sanatseverler Derneği üyesi olan Ahmet Er ömrünü, Türk-İslam kültür ve medeniyeti üzerindeki incelemeler yaparak geçirmiştir. 29 Mayıs 2017'de ölmüştür.

  1. Adını Siz Koyun (Şiirler demeti)
  2. Göçmen (Üç perdelik piyes)
  3. Meçhul Süvari (Radyofonik temsil, senaryo)
  4. Hürriyet Yağmuru (Şiirler demeti)
  5. Hatıralarım
  6. Hak Dostları
  7. Medeniyetlerin Doğuşu ve Çöküşü (2002)
  8. Ne Sünnidir Ne Alevidir Benim Halim, Dinim İslam Ehl-i Sünnettir Benim Yolum (2002)

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]