Aguda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsraildeki Gey Erkek, Lezbiyen ve Biseksüeller Derneği
Aguda'nın logosu
Map
Kısaltma Aguda
Kuruluş 1975
Yasal statü Hak temelli ,LGBT sosyal hareketleri
Merkez Tel Aviv, İsrail
Resmî site www.glbt.org.il glbt.org.il/ www.glbt.org.il

İsraildeki Gey Erkek, Lezbiyen ve Biseksüeller Derneği (İbranice אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטראנסקסואלים בישראל, Agudat HaHomoseksualim, HaLesbiyot, HaBiseksualim, VeHaTranseksualim BeYisrael, genelde bilinen adıyla Aguda (İbraniceהאגודה, HaAguda, anlamı "derneği"), gay, lezbiyen, biseksüel ve transgender (LGBT) kişilerin haklarını geliştirmeye yardım etmek için temel düzeyde çalışan ulusal bir kâr amacı gütmeyen İsrail örgütüdür.

1975 yılında kuruldu. Günümüzdeki başkanı Mike Hamel'dır. Tel Aviv, Be'er Sheva, Kiryat Shmona, ve Eilat şehirlerinde şubeleri vardır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail GLBT Derneği 1975 yılında Tel Aviv'de 11 gay ve bir lezbiyenden oluşan bir grup tarafından kuruldu.[1]

Rabin Meydanındaki ilk onur yürüyüşünü yapan grup oldular.

Aguda, lezbiyenleri hedef alan Hamon Aliza ve 18-22 yaşları arasında olanları hedef alan Tzahal Bet olmak üzere LGBT gençliği için gençlik grupları da yürütüyor.[2]

2006 yılından beri, İsrail Savunma Güçleri'nden askerlik görevinden muaf olan İsrail vatandaşları, Aguda'ya gönüllü olarak hizmet edebilirler.[3]

Organizasyonun adı[değiştir | kaynağı değiştir]

"The Israeli Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Association" ve Aguda organizasyonun İngilizcedeki resmi isimleridir. Adı bazen "Eşcinseller, Lezbiyenler, Biseksüeller ve İsrail'de Transseksüeller Derneği" ve benzeri şekilde tercüme ediliyor.[4] daha okunaklı bir çeviri olmasından dolayı, Aguda bazen Agudah olarak söyleniyor, bu İbranice-Türkçe çeviri şekline göre değişiyor.[4] Örgüt genel olarak Aguda (İbraniceהאגודה) olarak bilinir, anlamı "organizasyon"dur. Örgütün adı "İsrail GLBT Derneği" (İbranice אגודת הלהט"ב) olarak da kısaltılır.

Organizasyon ilk olarak Kişisel Hakları Koruma Derneği (İbraniceהאגודה לשמירת זכויות הפרט) şeklinde adlandırıldı. 1988 yılında, İsrail'de anti-sodomi kanunlarının yürürlükten kaldırılmasının ardından "İsrail'de Gaylar, Lezbiyenler ve Biseksüeller için" ifadesi eklendi. 1995 yılında adı "İsrail'de Eşcinseller, Lezbiyenler ve Biseksüeller Derneği" olarak değiştirildi. 1999'da adına "Transgender (ed)" terimi eklendi.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zimmerman, Bonnie (2000). Lesbian Histories and Cultures. Taylor & Francis. ISBN 0-8153-1920-7. 
  2. ^ Walzer, Lee (2000). Between Sodom and Eden: A Gay Journey Through Today's Changing Israel. New York: Columbia University Press. ISBN 0-231-11394-3. 
  3. ^ Raz, Noa (27 Şubat 2006). "Exempt from IDF? Volunteer for gay group". 16 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2008. 
  4. ^ a b A Transgender Agenda, HaAretz, Merav Sarig
  5. ^ Fink, Amir Sumakai; Jacob Press (1999). Independence park : the lives of gay men in Israel. Stanford University Press. ISBN 0-8047-3619-7. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]