İçeriğe atla

Agranülosit

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Agranulositler, beyaz kan hücrelerinin, sitoplazmalarının granül içermemesiyle karakterize alt birimleridir.

Kan Hücrelerinin Gelişim ve Değişimi

Agranülositlerin iki tipi vardır.

Lenfosit

Lenfositler, lenf sisteminde sıkça yer alan ve doğal öldürücü T hücrelerini içeren beyaz kan hücreleridir. Kan, B hücresi, T hücresi ve Doğal öldürücü hücre adı verilen üç tip lenfosit içerir. B hücresi, patojenin ortadan kaldırılması için gereken antikorları üretir. CD4+ (T helper) bağışıklık yanıtını yönetir. (HIV'de zarar görmüş olan bu hücredir) CD8+

(Sitotoksik T hücresi) ve doğal öldürücü hücre virüs tarafından enfekte edilmiş hücreleri öldürebilir. T hücresi, daha önce vücuda girmiş patojeni hatırlayacak ve benzer patojen vücuda girdiğinde hastalık yaratmasını önleyecek özel bir hafızaya sahip olduğundan bağışıklık yanıtının en temel öğesidir.

Monositler vücudun elektrik süpürgesi (fagositoz) görevini nötrofillerle paylaşırlar. Fakat nötrofillere oranla daha fazla yaşarlar ve T hücresine vücuda giren patojeni sunarak, T hücresinin daha sonra tekrar tanınıp öldürülmesini sağlarlar veya aynı şekilde antikor cevabı gelişmesini sağlarlar. Monositler kan dolaşımından dokuya geçtiğinde Makrofaj adını alırlar.

Agranülosit sınıfına girmeyen beyaz kan hücreleri (Eozinofil, Nötrofil ve Bazofil) granülosit olarak adlandırılırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]