İçeriğe atla

Afrika pengueni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Afrika pengueni
Korunma durumu

Tehlikede (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Sphenisciformes
Familya: Spheniscidae
Cins: Spheniscus
Tür: S. demersus
İkili adlandırma
Spheniscus demersus
Linnaeus, 1758
Afrika pengueni yaşam alanı
Spheniscus demersus

Afrika pengueni (Spheniscus demersus), penguengiller (Spheniscidae) familyasında, yalnızca Afrika'nın güney sularında yaşayan bir penguen türüdür. Eşek anırmasına benzer bir ses çıkarır[1] Yaşayan tüm penguenler gibi uçamaz ancak gövdesi suda yüzmek için evrimleşmiştir. Erişkinler ortalama 2,2 ila 3,5 kg ağırlığında ve 60 ila 70 cm. boyundadır. Gözlerinin üzerinde ayırt edici pembe deri vardır ve yüzü siyahtır. Gövdesinin üst kısmındaki siyah alt kısmı ise siyah benekli beyazdır ve siyah bir bant göze çarpar. Göz üzerindeki pembe deri bez sıcaklık değişiklikleri ile başa çıkmasına yardımcı olur. Hava sıcaklığı arttığında bu bezlere daha fazla kan gider ve etraftaki hava yardımıyla soğur. Bu sırada pembe deri koyulaşır.[2]

Afrika pengueni su altına dalarak, takip edip avladığı balık ve kalamarlarla beslenir. Bir zamanlar oldukça büyük olan populasyonu çeşitli tehditler nedeniyle azalmış ve tehlikedeki türler arasında listelenmiştir. Karizmatik bir kuş türü olan Afrika pengueni turistler arasında oldukça popülerdir.

  1. ^ Favaro L, Ozella L, Pessani D (2014). "The Vocal Repertoire of the African Penguin (Spheniscus demersus): Structure and Function of Calls". PLoS ONE 9(7): e103460. doi:10.1371/journal.pone.0103460. 3 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2020. 
  2. ^ a-z animals. "The African Penguin". a-z animals. 12 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2013.